Kierunek Matematyka
Specjalność Bioinformatyka (II stopień)

BIOINFORMATYKA to dyscyplina zajmująca się stosowaniem narzędzi matematycznych i informatycznych do rozwiązywania problemów współczesnej biologii i medycyny. W szczególności zajmuje się katalogowaniem i przetwarzaniem informacji biologicznych z wykorzystaniem baz danych, analizą sekwencji DNA i genomów, generowaniem drzew filogenetycznych, genotypowaniem i modelowaniem ogólnych układów biologicznych. Odgrywa kluczową rolę w komputerowym wspomaganiu projektowania nowych leków. Obecnie jest to najbardziej dynamicznie rozwijająca się dziedzina z pogranicza statystyki matematycznej, biologii i informatyki.
 

Algorytm sklejania RNA


Studentom tej specjalności oferujemy pogłębioną wiedzę z zakresu matematyki, zgodną ze standardami studiów matematycznych drugiego stopnia, a także wyposażamy w unikatowe umiejętności nabywane na kursach z dynamiki populacji, procesów urodzin i śmierci, algorytmów grafowych, bioinformatyki, biologii strukturalnej, probabilistycznych modeli i algorytmów genetyki, statystyki medycznej, modelowania matematycznego i symulacji komputerowych oraz zaawansowanych metod informatycznych z użyciem superkomputerów.
 

Analiza sekwencji DNA


Studia te prowadzone na kierunku matematyka wyrabiają analityczne myślenie, kreatywność, komunikatywność, a także umiejętność jakościowego i ilościowego opisu zjawisk przyrodniczych oraz rozwiązywania problemów pojawiających się we współczesnej inżynierii genetycznej, biomedycynie czy farmakologii.
 

Identyfikacja chorób genetycznych


Absolwenci tej specjalności, z uwagi na uniwersalne wykształcenie ogólne w zakresie statystyki, procesów stochastycznych i bioinformatyki, mogą podjąć pracę w krajowych lub międzynarodowych instytucjach zajmujących się biotechnologią, statystyką, projektowaniem nowych leków, ubezpieczeniami, ochroną zdrowia lub ochroną środowiska.
 

Bioinformatyka 1 Bioinformatyka 2


Studia te dają bardzo dobre podstawy do dalszych zaawansowanych studiów III stopnia (studiów doktoranckich), kończących się uzyskaniem stopnia doktora nauk matematycznych, informatycznych lub biologicznych.
 

Struktury przestrzenne białek Struktury przestrzenne białek 2