Konkurs "Sonatina 6" | FTiMS - Politechnika Gdańska

Szukaj

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-01-04

Konkurs "Sonatina 6"

Narodowe Centrum Nauki
Narodowe Centrum Nauki (NCN) ogłosiło konkurs SONATINA 6 na projekty badawcze. Konkurs ma na celu wsparcie kariery młodych badaczy, poprzez stworzenie możliwości pełnoetatowego zatrudnienia i prowadzenia badań naukowych w Polsce oraz umożliwienie zdobycia wiedzy i doświadczenia podczas realizacji staży w wysokiej jakości zagranicznych ośrodkach naukowych.
Dla kogo?

Konkurs skierowany jest do osób ze stopniem naukowym doktora uzyskanym w roku wystąpienia z wnioskiem lub w okresie 3 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem (w okresie od 1 stycznia 2019 r. do 31 grudnia 2021 r.) lub którym stopień doktora zostanie nadany do 30 czerwca 2022 r.

Dla kierownika projektu badawczego obowiązkowe jest zaplanowanie zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy, na podstawie umowy o pracę, w podmiocie planowanym jako miejsce realizacji projektu i innym niż podmiot, w którym kierownik projektu uzyskał stopień doktora. Kierownik projektu zobowiązany jest do zaplanowania i odbycia stażu zagranicznego trwającego od 3 do 6 miesięcy w zagranicznym ośrodku naukowym.

Czas realizacji projektu i zakres tematyczny

Okres realizacji projektu może wynosić 24 albo 36 miesięcy.

Zaplanowany projekt musi obejmować badania naukowe. Mogą to być zarówno badania podstawowe, jak i badania aplikacyjne (które rozumiane są jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzenie do nich znaczących ulepszeń).

Do konkursu można złożyć wniosek w dowolnym z 25 paneli NCN, w ramach trzech głównych działów: HS – nauki humanistyczne, społeczne i o sztuce; ST – nauki ścisłe i techniczne; NZ – nauki o życiu.

Budżet projektu składa się z kosztów bezpośrednich i pośrednich.

Do kosztów bezpośrednich należą m.in.:

1. wynagrodzenie etatowe dla kierownika projektu;

2. koszty obowiązkowego stażu zagranicznego kierownika projektu;

3. wynagrodzenia dla wykonawców projektu, tzw. wynagrodzenia dodatkowe;

4. zakup materiałów i drobnego sprzętu;

5. usługi obce;

6. wyjazdy służbowe, wizyty, konsultacje;

7. gratyfikacje dla wykonawców zbiorowych.

Na koszty pośrednie składają się:

1. koszty pośrednie Open Access w wysokości do 2% kosztów bezpośrednich, które mogą być przeznaczone wyłącznie na koszty związane z udostępnieniem publikacji lub danych badawczych w otwartym dostępie;

2. pozostałe koszty pośrednie w wysokości do 20% kosztów bezpośrednich, które mogą być przeznaczone na koszty pośrednio związane z projektem, w tym koszty udostępnienia publikacji lub danych badawczych w otwartym dostępie. Na etapie realizacji projektu podmiot realizujący jest zobowiązany do uzgodnienia z kierownikiem projektu zagospodarowania co najmniej 25% wartości kosztów pośrednich.

Regulamin programu stanowi, że w kosztorysie projektu nie można zaplanować środków na zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej, urządzeń lub oprogramowania.

Sposób aplikowania

Wniosek należy złożyć wyłącznie w formie elektronicznej przez system ZSUN/OSF.

Nabór wniosków w systemie ZSUN/OSF trwa od 16 grudnia 2021 r. do 15 marca 2022 r. do godziny 16:00.

Szczegółowe informacje znaleźć można tutaj.

24 wyświetleń