ERC Consolidator Grant | FTiMS - Politechnika Gdańska

Szukaj

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-01-03

ERC Consolidator Grant

ERC
Jest to grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych przeznaczony dla naukowców, którzy uzyskali stopień naukowy doktora w przeciągu 7-12 lat licząc od 1 stycznia 2022 roku (w okresie od 1 stycznia 2010 roku do 31 grudnia 2014 roku).

Grant ten ma na celu wsparcie głównych badaczy (Principal Investigators) w rozwinięciu prowadzenia własnego, niezależnego zespołu lub programu badawczego.

Grant pozwala dokonać konsolidacji pierwszego niezależnego zespołu lub programu badawczego. We wniosku trzeba więc wykazać, że proponowane badania pomogą w uzyskaniu pełnej samodzielności badawczej i umocnieniu pozycji lidera zespołu.

Kierownik badań/główny badacz (Principal Investigator) powinien mieć wykazany potencjał niezależności badawczej, np. poprzez posiadanie w dorobku ważnej publikacji jako główny autor. Pożądane jest autorstwo kilku publikacji bez udziału promotora. Kandydaci na kierowników badań powinni mieć w dorobku również inne osiągnięcia, odpowiednie dla ich dziedziny badawczej i etapu kariery naukowej, w tym znaczące publikacje (jako główny autor) w międzynarodowych wielodyscyplinarnych lub wiodących czasopismach naukowych. Nacisk kładziony jest tutaj również na prezentacje/wystąpienia na renomowanych konferencjach naukowych, przyznane patenty, nagrody, wyróżnienia itp.

Granty ERC opierają się o tzw. zasadę Bottom-up", tzn. nie narzucają określonej tematyki badań.

Za przebieg projektu odpowiedzialny jest „główny badacz” – lider stworzonego przez siebie zespołu badawczego. Zarówno lider, jak i członkowie zespołu pochodzić mogą z dowolnego kraju świata. Projekt wykonywany jest w wybranej przez głównego badacza instytucji goszczącej (może to być instytucja macierzysta), która jednak musi znajdować się w kraju członkowskim UE lub stowarzyszonym z programem Horyzont Europa.

Przewidziane maksymalne dofinansowanie wynosi 2 000 000 € na projekty trwające do 5 lat.

W grancie przewidziane jest również dodatkowe dofinansowanie w wysokości 1 000 000 €, które może zostać przeznaczone m.in. na zakup sprzętu/aparatury, uzyskanie dostępu do dużych ośrodków badań, jak i na inne przedsięwzięcia związane bezpośrednio z realizacją projektu.

Z budżetu projektu można pokryć następujące wydatki:

  • koszty osobowe, czyli wynagrodzenie osób pracujących w projekcie, także doktorantów, studentów, personelu technicznego itp., zgodnie z umową o pracę na czas nieokreślony lub określony, na cały etat albo część etatu. Obowiązują stawki stosowane w danym kraju i instytucji,
  • zakupy aparatury i usług - w przypadku aparatury chodzi o koszty amortyzacji zgodnie z zasadami stosowanymi w danej instytucji,
  • szkolenia - można sfinansować szkolenia np. doktorantów, jak i przeszkolenie zarówno obsługi technicznej, jak i przyszłych użytkowników aparatury,
  • wyjazdy - finansować można koszty podróży i pobytu lidera i członków zespołu, także udział w konferencjach, w tym wpisowe,
  • podwykonawstwo, czyli zlecenia zewnętrzne (subcontracting) - w zasadzie, projekt powinien być wykonany siłami instytucji goszczącej. Zlecenia zewnętrzne mogą dotyczyć jedynie ograniczonej części projektu, a konieczność skorzystania z nich musi zostać uzasadniona w opisie projektu,
  • publikacja i rozpowszechnianie wyników badań, w tym zgodnie z zasadami Open Access,
  • koszty pośrednie wynoszą do 25% kosztów bezpośrednich, bez podwykonawstwa.

Granty ERC mogą pokryć do 100% całkowitych kwalifikowanych kosztów bezpośrednich badań.

Termin składania wniosków upływa 17 marca 2022 roku o godzinie 17:00.

Wnioski w formie elektronicznej składać należy do Komisji Europejskiej poprzez portal Funding & tenders. Pod adresem każdego konkursu dostępne są dokumenty niezbędne do przygotowania projektu: Program Pracy (Work Programme) i Informacja dla Wnioskodawców (Information for Applicants).

Instytucja goszcząca podpisuje z Europejska Radą ds. Badań Naukowych (ERC) umowę o grant, a z głównym badaczem – umowę dodatkową, w której zobowiązuje się m.in. do wspierania realizacji projektu oraz do zapewnienia głównemu badaczowi autonomii badawczej i niezależności w zarządzaniu funduszami projektu. Umowa dodatkowa określa także obowiązki głównego badacza.

Szczegółowe informacje można znaleźć tutaj.

35 wyświetleń