Istnieje na Wydziale FTiMS od czerwca 2021 roku. Jest oddolną inicjatywą studentów, dzięki czemu studenci kształtują ją wedle swoich zainteresowań i doświadczeń zdobywanych na studiach.
W ciągu dwóch lat działalności zdobyło ponad 70 członków, co świadczy o dużym zainteresowaniu tematyką kosmosu przez studentów. Koło zrzesza miłośników astronomii z wielu kierunków na Politechnice Gdańskiej, co wpływa na różnorodność kreowanych przez nie treści.
AKN jest jedną z bardziej aktywnych organizacji na Uczelni. W 2022 roku zorganizowano pierwsze autorskie wydarzenie kosmiczne „NASA: Observe The Moon”, które pozostawiliśmy w harmonogramie, jako naszą coroczną inicjatywę. Współprowadzono także spotkania z serii „Space Talks: How to join the space industry?”, które były adresowane do licealistów i studentów, w celu przedstawienia możliwości pracy w przemyśle kosmicznym. Ponadto Koło aktywnie gości na wydarzeniach trójmiejskich organizacji, takich jak Centrum Nauki Experyment oraz wszelkich inicjatyw Uczelni Farenheita. AKN współorganizowało także konferencję studencką Forum Kół Naukowych.
Astrofizyczne Koło Naukowe prężnie działa zarówno w sferze naukowej. W roku 2022 członkowie Koła po raz pierwszy wystąpili na II Studenckiej Konferencji Kosmicznej we Wrocławiu. Zaprezentowano projekt: „Zmodyfikowany model eksperymentu NASA Mars Oxygen ISRU (MOXIE)”. Jest to projekt łączący kosmos z inżynierią materiałową, którego celem jest dobranie i wytworzenie materiałów jak najbardziej optymalnych dla pracy elektrolizera. Jedna z takich konstrukcji, zaprojektowana przez NASA, bada aktualnie warunki pracy w atmosferze marsjańskiej. Zadaniem AKNu było uzyskanie wyników jak najbardziej zbliżonych do NASA.
Projektem realizowanym w 2023 i 2024 roku jest „Ziggy”, który dostał się do finału konkursu „Direction: Space” oraz ma szanse polecieć na międzynarodową stację kosmiczną jako eksperyment! Jest to projekt polegający na stworzeniu wieloosiowego detektora rentgenowskiego do zastosowań w badaniu środowiska radiologicznego i wykorzystania jako alternatywna technologia do startrackerów.
Koło zaspokaja także potrzeby entuzjastów obserwacji nieba – organizowane są obserwacje zarówno na terenie Politechniki naszym teleskopem, jak i w Obserwatorium Gdańskiej Szkoły Autonomicznej. Chętni mogą zarówno uczyć się, jak i pomóc w opracowywaniu oprogramowania tamtejszego teleskopu.
Priorytetowym celem koła, jest promowanie tematu kosmosu i popularyzacja tej nauki dla szerokiego grona odbiorców – prowadzimy warsztaty oraz prelekcje zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Członkowie Koła udzielili już wielu wywiadów na tematy astronomiczne, takie jak „Pierwsza gwiazdka” czy „Opozycja Marsa” i z tymi tematami występowali w mediach – TVN24, Radio Eska czy TVN Turbo.
Opiekunem naukowym koła jest: dr inż. Tadeusz Miruszewski (WFTiMS, INiIM) oraz mgr inż. Martyna Czudec (WFiMS, INiIM).
Feel free to contact us!
Strona: https://m.facebook.com/AKNPG/