Badania nad teorią Morse’a - nowy projekt badawczy w IMS | FTiMS - Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-07-15

Badania nad teorią Morse’a - nowy projekt badawczy w IMS

dr inż Maciej Starostka

Dr inż. Maciej Starostka z Instytutu Matematyki Stosowanej (Wydział FTiMS, Politechnika Gdańska) oraz  Dr Luca Asselle (Ruhr Universität Bochum) otrzymali finansowanie na realizację międzynarodowego projektu badawczego „Teoria Morse’a w analizie, układach dynamicznych i geometrii”. Projekt finansowany jest ze środków Narodowego Centrum Nauki (NCN) oraz Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG) w ramach programu Weave-UNISONO. Agencją wiodącą i oceniającą wniosek jest DFG.

Strona polska otrzymała niemal 455 tys. zł.

W ramach projektu naukowcy będą pracować m.in. nad konstrukcją teorii homologii Morse’a dla funkcjonałów na rozmaitościach Banacha i jej zastosowaniu w układach hamiltonowskich oraz równaniach α-Diraca-harmonicznych. Współpracownikami w projekcie będą: prof. Alberto Abbondandolo (Ruhr Universität Bochum), prof. Silvia Cingolani (Università degli Studi di Bari Aldo Moro) i prof. Marek Izydorek (Politechnika Gdańska).

Projekt jest kontynuacją rozpoczętych wcześniej badań finansowanych w projekcie Beethoven pt. „Teoria Morse’a w układach hamiltonowskich” pod kierownictwem prof. Alberto Abbondandolo (RUB, Niemcy) i prof. Joanny Janczewskiej (PG, Polska).

Więcej informacji o projekcie znaleźć można na stronie internetowej  NCN.