Inżynieria Materiałowa i Nanotechnologia | FTiMS - Politechnika Gdańska

Szukaj

Treść strony

Inżynieria Materiałowa i Nanotechnologia

Nanotechnologia pozwala rozwiązać wiele problemów dnia codziennego, podnosząc komfort życia (m.in. dzięki bardzo lekkim materiałom o dużej wytrzymałości mechanicznej, biokompatybilnym materiałom na protezy i implanty, niebrudzącym się tkaninom oraz innowacyjnym materiałom opatrunkowym) i sprostać licznym globalnym wyzwaniom współczesnego świata (jak zaopatrzenie w czystą wodę, efektywna produkcja i magazynowanie energii w oparciu o odnawialne źródła, skuteczna diagnostyka i terapia chorób nowotworowych).

O tym, czy dany przedmiot sprawdzi się w użyciu, w dużej mierze decydują właściwości materiałów wykorzystanych do jego produkcji. Ich projektowaniem, wytwarzaniem i ciągłym udoskonalaniem zajmuje się Inżynieria Materiałowa, której rozwój nie pozostaje bez wpływu na niemal wszystkie gałęzie przemysłu. Wyświetlacze nowoczesnych telefonów, biodegradowalne tworzywa sztuczne, coraz lżejsze i bardziej odporne na zniszczenia elementy stosowane w przemyśle lotniczym, ceramiczne implanty kości — to tylko nieliczne przykłady świadczące o istotnej wartości wiedzy o materiałach dla naszej codzienności.

Staramy się, aby tematy poruszane podczas spotkań z uczniami były zgodne z ich aktualnymi zainteresowaniami, a treści rozszerzały wiedzę.
Zajęcia są przygotowywane i prowadzone przez naszych nauczycieli z wieloletnim doświadczeniem.

Aby umówić klasę na wykład, prosimy o kontakt pod adresem: dla.szkol.wftims@pg.edu.pl (Prosimy o podanie wybranego tematu z poniższej listy oraz orientacyjną liczbę uczestników).

Tematy oferowanych wykładów:

  1. „Najlżejszy pierwiastek – o energetyce wodorowej”, dr inż. Sebastian Wachowski
  2. "Inżynier w Sieci - czyli jak googlować i nie zwariować", dr inż. Marek Augustyniak

  3. Po najjaśniejszej stronie nauki – czyli o promieniowaniu synchrotronowym w inżynierii materiałowej, dr hab. inż. Agnieszka Witkowska, prof. PG (pdf, 541.15kB)

  4. Szkła specjalne wokół nas, dr hab. inż. Natalia Wójcik, prof. PG (pdf, 527.64kB)

  5. Nadprzewodniki / nadprzewodnictwo, prof. dr hab. inż. Tomasz Klimczuk (pdf, 529.08kB)

  6. Pierwiastek 49, prof. dr hab. inż. Tomasz Klimczuk (pdf, 534.40kB)