Inżynieria Materiałowa i Nanotechnologia | FTiMS - Politechnika Gdańska

Szukaj

Treść strony

Inżynieria Materiałowa i Nanotechnologia

Nanotechnologia pozwala rozwiązać wiele problemów dnia codziennego, podnosząc komfort życia (m.in. dzięki bardzo lekkim materiałom o dużej wytrzymałości mechanicznej, biokompatybilnym materiałom na protezy i implanty, niebrudzącym się tkaninom oraz innowacyjnym materiałom opatrunkowym) i sprostać licznym globalnym wyzwaniom współczesnego świata (jak zaopatrzenie w czystą wodę, efektywna produkcja i magazynowanie energii w oparciu o odnawialne źródła, skuteczna diagnostyka i terapia chorób nowotworowych).

O tym, czy dany przedmiot sprawdzi się w użyciu, w dużej mierze decydują właściwości materiałów wykorzystanych do jego produkcji. Ich projektowaniem, wytwarzaniem i ciągłym udoskonalaniem zajmuje się Inżynieria Materiałowa, której rozwój nie pozostaje bez wpływu na niemal wszystkie gałęzie przemysłu. Wyświetlacze nowoczesnych telefonów, biodegradowalne tworzywa sztuczne, coraz lżejsze i bardziej odporne na zniszczenia elementy stosowane w przemyśle lotniczym, ceramiczne implanty kości — to tylko nieliczne przykłady świadczące o istotnej wartości wiedzy o materiałach dla naszej codzienności.

Staramy się, aby tematy poruszane podczas spotkań z uczniami były zgodne z ich aktualnymi zainteresowaniami, a treści rozszerzały wiedzę.
Zajęcia są przygotowywane i prowadzone przez naszych nauczycieli z wieloletnim doświadczeniem.

Aby umówić klasę na wykład, prosimy o kontakt pod adresem: dla.szkol.wftims@pg.edu.pl (Prosimy o podanie wybranego tematu z poniższej listy, a w korespondencji ustalimy pasujący wszystkim termin spotkania).

Tematy oferowanych wykładów:

  1. „Najlżejszy pierwiastek – o energetyce wodorowej”, dr inż. Sebastian Wachowski
  2. "Szkła specjalne wokół nas" dr inż. Natalia Wójcik (pdf, 282.39kB) "Inżynier w Sieci - czyli jak googlować i nie zwariować", dr inż. Marek Augustyniak
  3. "Po najjaśniejszej stronie nauki – czyli o promieniowaniu synchrotronowym w inżynierii materiałowej" dr hab. inż. AgnieszkaWitkowska (pdf, 141.37kB)
  4. „Bez oporu, czyli rzecz o nadprzewodnictwie i nadprzewodnikach” prof. dr hab. inż. Tomasz Klimczuk (pdf, 283.08kB)
  5. „94 - historia najbardziej niebezpiecznego pierwiastka chemicznego” prof. dr hab. inż. Tomasz Klimczuk (pdf, 283.62kB)