Komunikat z dnia 09.09.2020 r.
Uwaga: w związku z panującą pandemią koronawirusa sars-cov-2 nie przewiduje się uruchomienia serii wykładów oraz laboratoriów w semestrze zimowym roku akademickiego 2020/2021.
Rozpoczynamy zapisy na drugą turę wykładów z fizyki dla szkół podstawowych oraz liceów!
Pierwszy wykład planowany jest już na dzień 2 kwietnia 2019 roku!
Poniżej lista planowanych wykładów wraz z terminami i preferencjami co do szkół uczestniczących:
Data: 02.04.19 r.
Tematyka wykładu: Matematyka gry Dobble
Szkoła: liceum
Data: 16.04.19 r.
Tematyka wykładu: Prąd stały, zależność oporu od temperatury, doświadczalne sprawdzanie praw Kirchhoffa
Szkoła: liceum
Data: 07.05.19 r.
Tematyka wykładu: Pole magnetyczne, indukcja magnetyczna, prąd przemienny
Szkoła: liceum
Data: 14.05.19 r.
Tematyka wykładu: Fale elektromagnetyczne ze szczególnym uwzględnieniem optyki
Szkoła: liceum
Data: 04.06.19 r. Tematyka wykładu: Elektrostatyka, prąd elektryczny, magnetyzm
Szkoła: szkoła podstawowa
Podobnie jak w I turze, zapisy na wykłady należy składać najpóźniej tydzień przed planowanym terminem jego odbycia. Istotna jest kolejność zgłoszeń.
Wykłady odbywać się będą w sali wykładowej Audytorium Maximum w Gmachu Głównym na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej, we wtorki w godzinach 9:00 - 10:00.
Należy podać nazwę szkoły, orientacyjną ilość osób oraz termin wykładu.
Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej zaprasza do współpracy szkoły podstawowe oraz licea ogólnokształcące z województwa pomorskiego.
Oferujemy cykl laboratoriów z fizyki.
Komunikat z dnia 09.09.2020 r.
Uwaga: w związku z panującą pandemią koronawirusa sars-cov-2 nie przewiduje się uruchomienia serii wykładów oraz laboratoriów w semestrze zimowym roku akademickiego 2020/2021.
Uwaga: rusza nabór na drugą turę zajęć laboratoryjnych z fizyki w roku akademickim 2019/2020.
Pierwsze zajęcia laboratoryjne i tury w roku szkolnym 2019/2020 planowane są na dzień 12 listopada 2019 roku.
Maksymalna ilość osób na jedno wejście laboratoryjne wynosi 30! Istotna jest kolejność zgłoszeń.
Zapisy na dane wejście laboratoryjne należy składać najpóźniej tydzień przed planowanym terminem jego odbycia.
Laboratoria odbywają się równolegle do przeprowadzanych wykładów w salach 7A oraz 7B w Gmachu Głównym na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej, we wtorki w godzinach 8:30 - 10:00.
Lista dostępnych ćwiczeń laboratoryjnych:
Lista ćwiczeń
Konkursy dla szkół podstawowych
Ruszyła nowa edycja 2019!
Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej serdecznie zaprasza uczniów klas IV-VI szkół podstawowych z województwa pomorskiego do wzięcia udziału w konkursie Feynmanki 2019!
„Feynmanki” to interdyscyplinarny konkurs dla uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej z całej Polski. Nazwa nawiązuje do postaci Richarda Feynmana - inspirującego wykładowcy, zdobywcy nagrody Nobla za swoją pracę nad zagadnieniami elektrodynamiki kwantowej, a także niekwestionowanego mistrza łamania kodów i otwierania sejfów. Wierzył on, że nauka powinna być kreatywna i pełna zrozumienia, a naukowiec to poszukiwacz przygód, który wszędzie widzi nowe wyzwania. Zawsze wątpił w nieomylność ekspertów i szukał własnych odpowiedzi. Zachęcał również swoich uczniów do kreatywnego odkrywania świata – nawet kosztem reguł i konwenansów.
Rozgrzewka (28.09-19.10):
Zaczynając od 22.09.2019, co tydzień będziemy publikować zadania rozgrzewkowe. Zadania będą mieć formę szyfru do rozwiązania. Szyfry można rozwiązywać samemu w domu, ale także zaproponować nauczycielom włączenie ich do zajęć matematyki czy kółka matematycznego. Rozwiązania należy przesyłać w ciągu 7 dni od publikacji za pomocą formularza. Po tym czasie, spośród autorów poprawnych odpowiedzi będziemy losować trzy osoby, które otrzymają upominki ufundowane przez sponsorów.
Kwalifikacje (19.10-24.11):
Twoim zadaniem w trakcie kwalifikacji będzie przygotowanie filmu, w którym własnymi słowami wyjaśnisz i wytłumaczysz wybrane zjawisko, zasadę działania urządzenia, prawa fizycznego czy jakiejś innej ciekawej rzeczy. Ich celem jest jak najlepsze przygotowanie do finału i wyłonienie finalistów. W filmie możesz opowiedzieć o czymś co jest Twoja prawdziwą pasją i podzielić się nią z innymi. Możesz oczywiście wspomagać się rysunkami, zdjęciami i planami. Kwalifikacje rozpoczną się 19.10.2019 i potrwają pięć tygodni do 24.11.2019. Wyniki i lista finalistów zostaną ogłoszone 25.11.2019.
Finał (15.12):
Tutaj zmierzysz się z wyjątkowym wyzwaniem. Przygotuj eksperyment, który będziesz mógł przedstawić na audytorium (eksplozje i otwarty ogień niestety odpadają) i go wyjaśnić. Eksperyment wybierzesz sam, zaskocz nas i pozostałych uczestników! Najważniejsza w tym zadaniu jest umiejętność zrozumienia i wytłumaczenia eksperymentu. Dlaczego właśnie tak przebiega? Jakie mechanizmy wchodzą w grę i jak między sobą oddziałują? Czego możemy się z tego eksperymentu nauczyć? Zaraź swoją wiedzą i pasją pozostałych uczestników. Będziesz mógł poczuć się jak Feynman, kiedy pokażesz fascynujące zagadnienie, a później o nim podyskutujesz z innymi finalistami. Oprócz tego zmierzysz się z kilkoma trudniejszymi szyframi. Czekamy na Ciebie!
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.feynmanki.pl
Miłej zabawy!