Studia doktoranckie – PG – ESRF – SOLARIS | FTiMS - Politechnika Gdańska

Szukaj

Treść strony

Instytut Nanotechnologii i Inżynierii Materiałowej

Data dodania: 2023-06-07

Studia doktoranckie – PG – ESRF – SOLARIS

logo
Tuning CEria-based COMpounds as effective catalyst for Electrochemical Cells – to temat doktoratu, do aplikowania o możliwość realizacji którego zachęca Instytut Nanotechnologii i Inżynierii Materiałowej WFTiMS PG.

Celem projektu jest zbadanie wpływu współdomieszkowania związków na bazie tlenku ceru (wprowadzania minimum dwóch domieszek kationowych) na aktywność elektrochemiczną tych związków, które mogą znaleźć zastosowanie w tlenkowych ogniwach paliwowych (SOFC) i wysokotemperaturowych elektrolizerach tlenkowych (SOEC).

Badania będą prowadzone z wykorzystaniem komplementarnych technik analizy strukturalnej (XAS) i obrazowania na skaningowym transmisyjnym mikroskopie rentgenowskim (STXM) w mikroskali oraz metod analizy właściwości elektrochemicznych – wszystkie prowadzone w rzeczywistych warunkach pracy tych materiałów.

Wiodące europejskie jednostki naukowe: linia XAS LISA w Europejskim Centrum Promieniowania Synchrotronowego (ESRF) w Grenoble, linie DEMETER-STXM oraz PolyX w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS w Krakowie oraz Instytut Nanotechnologii i Inżynierii Materiałowej na Politechnice Gdańskiej, udostępnią swoje laboratoria w celu realizacji prac nad doktoratem.

W związku z powyższym doktorant swoje badania prowadził będzie w trzech lokalizacjach: w Gdańsku – przygotuje i dokona charakteryzacji materiałów, w Krakowie (SOLARIS) – dokona obrazowania w nanoskali i mikroskali, oraz w Grenoble na linii LISA w ESRF, gdzie przeprowadzi analizę struktury badanych związków.

Doktorat będzie umocowany na Uniwersytecie w Grenoble i sfinansowany ze środków Central European Research Infrastructure Consortium (CERIC).

Dla chętnych – szczegółowy opis w języku angielskim.

Więcej informacji o przedsięwzięciu dostępnych jest tutaj.

Zainteresowanych podjęciem wyzwania zapraszamy do kontaktu bezpośrednio z dr hab. inż. Beatą Bochentyn, prof. PG (beata.bochentyn@pg.edu.pl) lub dr hab. inż. Agnieszką Witkowską, prof. PG (agnieszka.witkowska@pg.edu.pl), które będą nadzorowały część prac związanych z doktoratem realizowanych na terenie Politechniki Gdańskiej.

oprac. L. Namysł

142 wyświetleń