Wizyty studyjne w ramach projektu Studia 5.0 | FTiMS - Politechnika Gdańska

Szukaj

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2025-07-02

Wizyty studyjne w ramach projektu Studia 5.0

logo
Koniec semestru letniego to dobry czas ku temu, aby odwiedzić zakłady produkcyjne i laboratoria, w których praktycznie wykorzystuje się wiedzę i technologie będące przedmiotem zajęć studentów kierunków inżynieria materiałowa oraz nanotechnologia.

Słuchacze studiów magisterskich na kierunku inżynieria materiałowa (specjalność materiały funkcjonalne dla energetyki odnawialnej) oraz nanotechnologia byli uczestnikami trzech wizyt studyjnych oraz wykładu, przygotowanych i zrealizowanych w ramach działań w projekcie Studia 5.0.

Młodzi naukowcy odwiedzili kolejno:

  • 8 maja 2025 r. zakład produkcyjny firmy RADPOL S.A. w Człuchowie, która jest liderem na rynku wyrobów termokurczliwych z uszlachetnionego polietylenu na bazie własnych mieszanek materiałowych;
  • 10 czerwca 2025 r. – TENSLAB Sp. z o.o. w Gdańsku; firma koncentruje swoje działania na badaniach nieniszczących wyrobów hutniczych, złączy spajanych wykonanych z metali i ich stopów oraz tworzyw sztucznych i materiałów kompozytowych; w skład grupy wchodzą:
    • Laboratoria Badawcze (Laboratorium Antykorozyjne i Laboratorium Badań Materiałowych)
    • Laboratorium Wzorcujące
    • Dział Szkoleń, Certyfikacji i Nadzorów;
  • 17 czerwca 2025 r. – INNTEC.PL w Gdańsku, która to firma od 2014 r. prowadzi intensywne prace badawcze nad nowymi rozwiązaniami dla druku 3D z metalu. Wizyta w INNTEC.PL została poprzedzona wykładem (13.06.2025 r.), który odbył się w Centrum Nanotechnologii A Politechniki Gdańskiej. Mgr inż. Tomasz Bloch (prezes INNTEC.PL) wraz z mgr. inż. Łukaszem Szmytem opowiedzieli o technologii wytwarzania przyrostowego z metali, w czym specjalizuje się firma.

Wizyty studentów w potencjalnych miejscach przyszłej pracy oraz zajęcia z praktykami zorganizowane zostały w ramach realizacji projektu pn. „Studia 5.0. Programy studiów dla kluczowych branż krajowego przemysłu” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego, nr umowy o dofinansowanie FERS.01.05-IP.08-0027/23-00.

oprac. L. Namysł

20 wyświetleń