Nagroda Nernsta dla dr. hab. inż. Jacka Ryla, prof. uczelni | FTiMS - Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-10-10

Nagroda Nernsta dla dr. hab. inż. Jacka Ryla, prof. uczelni

logo
VI edycja konkursu o nagrodę naukową im. prof. Waltera Hermana Nernsta – rozstrzygnięta.

Nagroda, ustanowiona wspólnie przez Instytut Energetyki – Państwowy Instytut Badawczy oraz Politechnikę Warszawską, to indywidualne wyróżnienie przyznawane za znaczące osiągnięcia naukowe, techniczne i praktyczne związane z procesami elektrochemicznymi.

Za osiągnięcia naukowe związane właśnie z procesami elektrochemicznymi otrzymał ją w roku 2024 dr hab. inż. Jacek Ryl, prof. uczelni.

Podstawą przyznania wyróżnienia stał się cykl trzynastu publikacji, które znalazły się w prestiżowych czasopismach JCR, a powstały w wyniku realizacji dwóch grantów – OPUS (2020/37/B/ST7/03262) i SONATA BIS (2020/38/E/ST8/00409) – w interdyscyplinarnym, międzynarodowym zespole naukowców z różnych jednostek badawczych.

Walter Herman Nernst (ur. 25.06.1864 r., zm. 18.11.1941 r.) – niemiecki fizyk i chemik, który zajmował się termodynamiką ciała stałego, elektrochemią oraz teorią roztworów. Współodkrywca zjawiska termomagnetycznego (tzw. zjawisko Nensta lub zjawisko Nernsta-Ettingshausena), konstruktor tzw. lampy Nernsta, autor trzeciej zasady termodynamiki (zwanej zasadą Nernsta). Efektem jego prac nad elektrochemią są tzw. równania Nernsta oraz równania Nernsta-Einsteina.

oprac. L. Namysł