Staż podoktorski Gdańsk – ESRF – SOLARIS | FTiMS - Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-03-04

Staż podoktorski Gdańsk – ESRF – SOLARIS

logo
Oferta 3-letniego stażu podoktorskiego „Spicing up Ceria for Solid Oxide Fuel Cells”.

Celem realizowanego projektu jest zbadanie wpływu współdomieszkowania związków na bazie tlenku ceru (wprowadzania minimum dwóch domieszek kationowych) na aktywność elektrochemiczną tych związków, które mogą znaleźć zastosowanie w tlenkowych ogniwach paliwowych (SOFC) i wysokotemperaturowych elektrolizerach tlenkowych (SOEC).

Badania będą prowadzone z wykorzystaniem komplementarnych technik analizy strukturalnej (XAS) i obrazowania na skaningowym transmisyjnym mikroskopie rentgenowskim (STXM) w mikroskali oraz badań właściwości elektrochemicznych – wszystkie prowadzone w rzeczywistych warunkach pracy tych materiałów. Prace będą prowadzone w wiodących europejskich jednostkach naukowych: na linii XAS LISA w Europejskim Centrum Promieniowania Synchrotronowego (ESRF) w Grenoble, na liniach DEMETER-STXM oraz PolyX w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS w Krakowie oraz w Instytucie Nanotechnologii i Inżynierii Materiałowej na Politechnice Gdańskiej.

Kandydat spędzi część czasu w Gdańsku na przygotowaniu/charakteryzacji materiałów, część w SOLARIS na obrazowaniu w nanoskali i mikroskali, a część na linii LISA w ESRF we Francji na analizie struktury tych związków.

Staż będzie umocowany na Uniwersytecie w Grenoble i sfinansowany ze środków Central European Research Infrastructure Consortium (CERIC).

Więcej szczegółów można znaleźć tutaj.

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do kontaktu bezpośrednio z dr hab. inż. Beatą Bochentyn, prof. PG (beata.bochentyn@pg.edu.pl) lub dr hab. inż. Agnieszką Witkowską, prof. PG (agnieszka.witkowska@pg.edu.pl), które będą nadzorowały część związanych ze stażem prac realizowanych na terenie Politechniki Gdańskiej.

English version.

oprac. L. Namysł