Nowy dyrektor INiIM – dr hab. inż. Jakub Karczewski, prof. PG | FTiMS - Politechnika Gdańska

Data dodania: 2023-05-04

Nowy dyrektor INiIM – dr hab. inż. Jakub Karczewski, prof. PG

JK
fot. M. Hoppe
Z dniem 1 maja 2023 r. stanowisko dyrektora Instytutu Nanotechnologii i Inżynierii Materiałowej przyjął dr hab. inż. Jakub Karczewski,

po rezygnacji prof. dr hab. inż. Wojciecha Sadowskiego, który zespołem Katedry Fizyki Ciała Stałego, przekształconej we wrześniu 2021 r. w Instytut Nanotechnologii i Inżynierii Materiałowej, kierował nieprzerwanie od roku 1998.

Dr Jakub Karczewski jest absolwentem Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej. Tytuł magistra inżyniera na kierunku fizyka techniczna otrzymał w roku 2006. Pięć lat później – w roku 2011 – uzyskał stopień naukowy doktora nauk fizycznych. Zaś w roku 2022 – doktora habilitowanego w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych/nauk fizycznych.

Od momentu podjęcia studiów do chwili obecnej dr Karczewski związany jest z Politechniką Gdańską, Wydziałem Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej, Instytutem Nanotechnologii i Inżynierii Materiałowej. Przez krótki czas pełnił w INiIM funkcję kierownika Zakładu Nowych Materiałów Funkcjonalnych do Konwersji Energii, aby dziś objąć stanowisko dyrektora Instytutu.

Naukowo zajmuje się badaniem nowych materiałów do tlenkowych ogniw paliwowych i elektrolizerów. Opiekuje się większością mikroskopów w Instytucie. Jest współautorem ponad dwustu publikacji naukowych, aktywnym i cenionym przez studentów dydaktykiem, opiekunem Koła Naukowego Studentów Fizyki. Cieszy się zaufaniem i szacunkiem pracowników Instytutu Nanotechnologii i Inżynierii Materiałowej, których głos w procesie podejmowania decyzji miał znaczenie dla decydentów.

oprac. L. Namysł