Laureaci programu RADON SUPPORTING MOST TALENTED STUDENTS/.../ | FTiMS - Politechnika Gdańska

Data dodania: 2023-03-07

Laureaci programu RADON SUPPORTING MOST TALENTED STUDENTS/.../

logo
inż. Stefania Wolff i inż. Szymon Królak – studenci studiów magisterskich na kierunku odpowiednio inżynieria materiałowa oraz nanotechnologia, pod opieką dr inż. Natalii Wójcik (Zakład Elektrochemii i Fizykochemii Powierzchni) i prof. Tomasza Klimczuka (Zakład Silnie Skorelowanych Układów Elektronowych) z Instytutu Nanotechnologii i Inżynierii Materiałowej WFTiMS,

zostali laureatami III edycji stypendium RADON, będącego częścią zadań realizowanych w programie Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza PG.

Program RADON docenia szczególnie uzdolnionych studentów angażujących się w działalność badawczą uczelni.

Czym wyróżnili się w swej pracy badawczej oboje laureaci?

Inż. Stefania Wolff – z bardzo dobrym wynikiem ukończyła pierwszy etap studiów na kierunku nanotechnologia. Kontynuuje naukę na studiach magisterskich na kierunku inżynieria materiałowa. Aktywnie uczestniczy w badaniach poświęconych bioaktywnym szkłom i szkło-ceramikom, które stosowane będą w implantach kostnych. Współpracuje w tym zakresie z dr inż. Natalią Wójcik oraz z prof. Sharafatem Ali z Linnaeus University w Szwecji. Efektem współpracy tej trójki naukowców są publikacje w Journal of the European Ceramic Society oraz Journal of Non-Crystalline Solids, a także wystąpienia laureatki podczas konferencji naukowych (Polish Conference on Crystal Growth 2022, e-SPARK: International Summer School on Experimental Electrochemistry).

Inż. Szymon Królak – studia pierwszego stopnia na kierunku nanotechnologia ukończył z wyróżnieniem. Kontynuuje naukę na studiach magisterskich na tym samym kierunku. Aktywnie uczestniczy w badaniach poświęconych poszukiwaniu związków, które wykazują silne korelacje elektronowe, np. nadprzewodników oraz magnetyków, pod czujnym okiem swojego naukowego opiekuna i mentora, prof. Tomasza Klimczuka. Jest pierwszym autorem publikacji w Journal of Alloys and Compounds (IF = 6,371), opisującej właściwości fizyczne związku międzymetalicznego Pr7Ru3. Uczestniczył w konferencjach międzynarodowych (Solid Compounds of Transition Elements 2021, Polish Conference on Crystal Growth 2022) oraz krajowej – XX Krajowej Konferencji Nadprzewodnictwa. Brał udział w pomiarach spektroskopii mionów w Paul Scherrer Institute w Szwajcarii, międzynarodowych szkołach letnich, a także projektach finansowanych ze środków NCN (OPUS, HARMONIA, SONATA). Jest laureatem dwóch innych programów IDUB (ACTINIUM, RADIUM) oraz wykonawcą w projekcie TECHNETIUM.

Obojgu stypendystom serdecznie gratulujemy i życzymy spektakularnych sukcesów naukowych.

oprac. L. Namysł