O "tańczącym sercu" i badaniach prowadzonych w ramach Związku Uczelni Fahrenheita | FTiMS - Politechnika Gdańska

Szukaj

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-01-28

O "tańczącym sercu" i badaniach prowadzonych w ramach Związku Uczelni Fahrenheita

zapis ekg
-W powszechnej opinii serce powinno pracować regularnie, jak szwajcarski zegarek. I tu intuicja nas myli –mówił prof. Grzegorz Graff na antenie „Jedynki” Polskiego Radia. -Chodzi o to, że złożoność jest właśnie objawem zdrowia. Dokładnie odwrotnie, niż nam się wydawało. A taka nadmierna sztywność rytmu serca może oznaczać stany patologiczne – tłumaczył. -Można powiedzieć, że serce zdrowe tańczy - podsumował Pan Profesor.

Na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia,  prof. Grzegorz Graff, kierownik Zakładu Równań Różniczkowych i Zastosowań Matematyki i Prodziekan ds. Nauki na Wydziale FTiMS opowiadał o badaniach nad zastosowaniem entropii w kardiologii, prowadzonych przez interdyscyplinarny zespół złożony m.in. z lekarzy, fizyków, matematyków, inżynierów i biologów. Podkreślił, że ze względu na złożoność  zagadnienia, sukcesy w badaniach może osiągnąć tylko współpraca specjalistów z różnych dziedzin. Prof. Graff zaznaczył przy tym także, że jest to odzwierciedlenie jak idea Związku Uczelni Fahrenheita jest naturalnie wcielana w życie.

Z audycji można się także dowiedzieć, skąd u Pana Profesora – matematyka, pojawiło się zainteresowanie tematami medycznymi z zakresu pracy serca.

Całą rozmowę odsłuchać można na stronie Programu Pierwszego Polskiego Radia.

Serdecznie zachęcamy do posłuchania!

65 wyświetleń