Data dodania: 2022-03-07
SONATA BIS 11 w INiIM
SONATA BIS 11 to – jak czytamy na stronie NCN – konkurs na projekty badawcze, których celem jest powołanie nowego zespołu badawczego (do prowadzenia badań naukowych o charakterze podstawowym).
Projekt dr Bochentyn – i powołanego do pracy, zgodnie z założeniami konkursu, nowego zespołu badawczego – realizowany będzie przez 36 miesięcy. Celem pracy zespołu będzie zrozumienie i opisanie zjawiska tworzenia się aktywnych katalitycznie nanocząstek na materiałach na anody dla tlenkowych ogniw paliwowych (SOFC). Dzięki tym nanocząstkom poprawi się wydajność i długoterminowa stabilność ogniw w trakcie zasilania ekopaliwami (np. bioetanolem, biogazem, LPG). W ramach projektu wieloskładnikowe nanocząstki będą otrzymywane nowatorską metodą eksolucji z topotaktyczną wymianą jonów (ang. exsolution through topotactic ion-exchange). W przeciwieństwie do tradycyjnych metod nanoszenia (np. poprzez infiltrację lub ALD), nanocząstki powstałe w drodze eksolucji są silniej osadzone w materiale oraz mniej podatne na aglomerację. Co więcej, określa się je mianem „inteligentnych katalizatorów” ponieważ, w zależności od warunków, mogą ulegać wytrąceniu lub ponownie częściowo wnikać w strukturę materiału wyjściowego. Z kolei eksolucja z topotaktyczną wymianą jonów umożliwia tworzenie nanocząstek w postaci wieloskładnikowych stopów lub związków międzymetalicznych, które – w stosunku do materiałów jednoskładnikowych – prezentują wyższą aktywność katalityczną oraz większą odporność na osadzanie węgla i zatruwanie zanieczyszczeniami obecnymi w paliwie, np. związkami siarki.
Realizacja projektu, dzięki środkom w wysokości 1 394 600 zł, pozwoli uzupełnić istniejący stan wiedzy na temat ogniw SOFC zasilanych bezpośrednio ekopaliwami i poszukiwać alternatywnych, oczekiwanie lepszych niż komercyjnie stosowane, materiałów anodowych dla tych ogniw.
oprac. L. Namysł
-
2024-11-21
21 i 23 listopada 2024 r. konferencja FNMA
-
2024-10-23
Seminarium Centrum Materiałów Przyszłości