„Materiały termoelektryczne – wybrane metody syntezy” | FTiMS - Politechnika Gdańska

Szukaj

Treść strony

Instytut Nanotechnologii i Inżynierii Materiałowej

Data dodania: 2022-01-20

„Materiały termoelektryczne – wybrane metody syntezy”

BT
fot. P. Staniszewska
Zapraszamy do wysłuchania seminarium, które w piątek, 4 lutego 2022 r. o godz. 13:00, za pośrednictwem MS Teams, wygłosi dr inż. Bartosz Trawiński.

Podczas seminarium omówione zostanie zjawisko termoelektryczne, ze szczególnym uwzględnieniem związku tego zjawiska z entropią. Przedstawione zostaną metody otrzymywania materiałów termoelektrycznych. „Rekordowe” wyniki sugerują, że do zastosowań w ogniwach termoelektrycznych najlepsze właściwości mają gęste, dobrze skrystalizowane materiały, takie jak monokryształy.

Słuchaczom zaprezentowane zostaną wyniki badań procesu syntezy materiałów typu (Bi,Sb)2Te3 w reakcji redukcji odpowiednich tlenków. Wykonane w tym zakresie badania pokazują, że otrzymanie proszku materiału termoelektrycznego możliwe jest w niskiej temperaturze (poniżej 500°C) i w krótkim czasie (2 godziny). Ponadto przedstawione będą wyniki badań wybranych materiałów otrzymanych tą metodą, np. nanometrycznego tellureku bizmutu, który uzyskano w temperaturze 250°C. Otrzymany tą metodą wysoko porowaty (ok. 50%) skuterudyt CoSb3 okazał się mieć wyższy parametr zT od materiału przygotowanego konwencjonalną metodą SPS. Metoda redukcji okazała się przydatna do syntezy selenku miedzi. Jej wykorzystanie pozwala na łatwiejsze uzyskanie składu bez deficytu miedzi.

Prelegent jest pracownikiem Zakładu Nowych Materiałów Funkcjonalnych do Konwersji Energii w Instytucie Nanotechnologii i Inżynierii Materiałowej WFTiMS PG.

oprac. L. Namysł

166 wyświetleń