Dwa nowe związki chemiczne na bazie transuranowców – odkryte! | FTiMS - Politechnika Gdańska

Szukaj

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2025-01-10

Dwa nowe związki chemiczne na bazie transuranowców – odkryte!

logo
Krótko przed świętami Bożego Narodzenia zakończył się projekt „Synthesis and studies of novel PuIr3 and NpIr3 intermetallic compounds”.

Przedsięwzięcie naukowe ciekawe i istotne ze względu na wspólną jego realizację przez Joint Research Centre – Karlsruche (JRC-KA) oraz Politechnikę Gdańską, reprezentowaną w tym przypadku przez prof. Tomasza Klimczuka. 

Założeniem projektu była synteza i zbadanie właściwości fizycznych hipotetycznych związków NpIr3 i PuIr3. Ze względu na silne promieniowanie i toksyczność neptunu i plutonu, synteza związków międzymetalicznych na bazie transuranowców nie jest możliwa w każdym laboratorium. Dlatego przeprowadzona została w Joint Research Centre – Karlsruche, jedynym laboratorium w Europie, w którym jest to możliwe*.

Projekt zakończył się pełnym sukcesem.

Nowe związki otrzymano i zbadano. Wartością dodaną projektu jest NpIr3, który stał się bohaterem i motywem przewodnim pracy magisterskiej pt. Określenie warunków syntezy i zbadanie właściwości fizycznych NpIr3, autorstwa mgr inż. Zofii Stożek, napisanej pod czujnym okiem promotora, prof. Tomasza Klimczuka. Konsultantem pracy dyplomowej był dr Jean-Christophe Griveau (JRC-KA).

Joint Research Centre (Wspólnotowe Centrum Badawcze) to jedna z Dyrekcji Generalnych Komisji Europejskiej. W skład JRC wchodzi siedem instytutów naukowych w pięciu państwach UE. Programy badawcze prowadzone w Karlsruhe obejmują badania, zarządzanie wiedzą i działania szkoleniowe w zakresie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony materiałów i instalacji jądrowych. Są one prowadzone we współpracy i/lub przy wsparciu państw członkowskich UE i odpowiednich organizacji międzynarodowych. Instytut ma unikalne możliwości w zakresie syntezy związków na bazie transuranowców, a także badania ich właściwości chemicznych i fizycznych. 

W najbliższym czasie planowana jest wspólna realizacja – JRC-KA oraz PG-WFTiMS-INiIM-ZSSUE – kolejnego projektu: Synthesis and studies of PuMC2 carbide (M=Co, Ni)

*The experimental data used in this research were generated through access to the ActUsLab/PAMEC under the Framework of access to the Joint Research Centre Physical Research Infrastructures of the European Commission (PUIR, Research Infrastructure Access Agreement N°36345/07).

oprac. L. Namysł

80 wyświetleń