Data dodania: 2024-01-09
Zaawansowane materiały we współczesnym świecie – URANIUM – zakończenie projektu
Słupska Szkoła Młodych Fizyków powstała ponad dekadę temu. Obecnie prowadzona jest przez Grażynę Linder, Jarosława Lindera oraz Mirosława Brozisa. Jej uczniowie – zainteresowani przedmiotami ścisłymi oraz podjęciem studiów na kierunku chemia, fizyka, inżynieria materiałowa – byli beneficjentami projektu i w ramach realizacji zadań projektowych trzykrotnie w roku 2023 gościli w Instytucie Nanotechnologii i Inżynierii Materiałowej WFTiMS PG.
Udział w zajęciach projektowych przybliżył młodym ludziom ofertę dydaktyczną Politechniki Gdańskiej, wprowadził ich w dziedzinę szeroko rozumianej inżynierii nowych materiałów, ze szczególnym uwzględnieniem zjawiska nadprzewodnictwa. Najistotniejszym elementem projektu było samodzielne przeprowadzenie przez uczniów pełnego procesu syntezy materiału tlenowo-miedziowego YBa2Cu3O7.
O wyjątkowym zaangażowaniu młodzieży i fascynacji nauką świadczą wygrywane – tylko w ostatnim półroczu – konkursy: ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Energii Jądrowej Poskromić Atom, Szkoła z Atomową Energią oraz ogólnopolski Festiwal Nauki Przyrodnicze na Scenie – Science on Stage.
W 23. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Energii Jądrowej Poskromić Atom, realizowanego wspólnie przez Fundację Forum Atomowe oraz Wydział Fizyki Politechniki Warszawskiej w partnerstwie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska, trójka uczniów znalazła się odpowiednio na drugim (Wojciech Ernestowicz), szóstym (Aleksandra Klejna) i dwunastym miejscu (Kamil Derliński). Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół średnich, a zadanie dla jego uczestników polega na wykazaniu się wiedzą z zakresu pokojowego wykorzystania energii jądrowej i promieniotwórczej.
Maturzyści ze Słupska bank rozbili w konkursie Szkoła z Atomową Energią, w którym Aleksandra Klejna, Dominika Pawłowska i Kamil Derliński, zdobyli główną nagrodę i… 100 tys. zł na wyposażenie pracowni fizycznych w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Krzywosutego w Słupsku. Konkurs zorganizowany został przez spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe oraz Fundację Forum Atomowe.
Uczniowie otrzymali także wyróżnienie nagrodą finansową i tytuł laureata w finale krajowego etapu eliminacji do Europejskiego Festiwalu Science on Stage. Był to już 13. Ogólnopolski Festiwal Nauki Przyrodnicze na Scenie, który odbył się w murach Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu we wrześniu 2023 r. Borys Czerniatowicz, Wojciech Ernestowicz i Hanna Ziemba przygotowali i przedstawili pokaz pt. Podróż przez krystaliczny labirynt nadprzewodnictwa – odkrywanie enigmatycznych właściwości kryształów (prezentacja laureatów od 3:40:18 transjmisji). Bezpośrednią inspiracją była w tym przypadku tematyka projektu URANIUM.
Pozostaje nam czekać i mieć nadzieję, że spośród osiemnaściorga uczniów uczestniczących w zajęciach w ramach realizacji projektu URANIUM, część zdecyduje się na studia na Politechnice Gdańskiej.
Za realizację zadań w projekcie odpowiadał prof. Tomasz Klimczuk (ZSSUE, INiIM, FTiMS PG).
oprac. L. Namysł
-
2024-11-21
21 i 23 listopada 2024 r. konferencja FNMA
-
2024-10-23
Seminarium Centrum Materiałów Przyszłości