Zaawansowane materiały we współczesnym świecie – URANIUM – zakończenie projektu | FTiMS - Politechnika Gdańska

Szukaj

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-01-09

Zaawansowane materiały we współczesnym świecie – URANIUM – zakończenie projektu

uczestnicy
beneficjenci projektu wraz z opiekunami, fot. ze zbiorów INiIM
Projekt realizowany był w okresie 1.03-30.11.2023 r. w ramach konkursu URANIUM Supporting Cooperation with High School w Instytucie Nanotechnologii i Inżynierii Materiałowej WFTiMS PG we współpracy ze Słupską Szkołą Młodych Fizyków.

Słupska Szkoła Młodych Fizyków powstała ponad dekadę temu. Obecnie prowadzona jest przez Grażynę Linder, Jarosława Lindera oraz Mirosława Brozisa. Jej uczniowie – zainteresowani przedmiotami ścisłymi oraz podjęciem studiów na kierunku chemia, fizyka, inżynieria materiałowa – byli beneficjentami projektu i w ramach realizacji zadań projektowych trzykrotnie w roku 2023 gościli w Instytucie Nanotechnologii i Inżynierii Materiałowej WFTiMS PG.

Udział w zajęciach projektowych przybliżył młodym ludziom ofertę dydaktyczną Politechniki Gdańskiej, wprowadził ich w dziedzinę szeroko rozumianej inżynierii nowych materiałów, ze szczególnym uwzględnieniem zjawiska nadprzewodnictwa. Najistotniejszym elementem projektu było samodzielne przeprowadzenie przez uczniów pełnego procesu syntezy materiału tlenowo-miedziowego YBa2Cu3O7.

O wyjątkowym zaangażowaniu młodzieży i fascynacji nauką świadczą wygrywane – tylko w ostatnim półroczu – konkursy: ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Energii Jądrowej Poskromić Atom, Szkoła z Atomową Energią oraz ogólnopolski Festiwal Nauki Przyrodnicze na Scenie – Science on Stage.

W 23. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Energii Jądrowej Poskromić Atom, realizowanego wspólnie przez Fundację Forum Atomowe oraz Wydział Fizyki Politechniki Warszawskiej w partnerstwie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska, trójka uczniów znalazła się odpowiednio na drugim (Wojciech Ernestowicz), szóstym (Aleksandra Klejna) i dwunastym miejscu (Kamil Derliński). Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół średnich, a zadanie dla jego uczestników polega na wykazaniu się wiedzą z zakresu pokojowego wykorzystania energii jądrowej i promieniotwórczej.

Maturzyści ze Słupska bank rozbili w konkursie Szkoła z Atomową Energią, w którym Aleksandra Klejna, Dominika Pawłowska i Kamil Derliński, zdobyli główną nagrodę i… 100 tys. zł na wyposażenie pracowni fizycznych w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Krzywosutego w Słupsku. Konkurs zorganizowany został przez spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe oraz Fundację Forum Atomowe.

Uczniowie otrzymali także wyróżnienie nagrodą finansową i tytuł laureata w finale krajowego etapu eliminacji do Europejskiego Festiwalu Science on Stage. Był to już 13. Ogólnopolski Festiwal Nauki Przyrodnicze na Scenie, który odbył się w murach Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu we wrześniu 2023 r. Borys Czerniatowicz, Wojciech Ernestowicz i Hanna Ziemba przygotowali i przedstawili pokaz pt. Podróż przez krystaliczny labirynt nadprzewodnictwa – odkrywanie enigmatycznych właściwości kryształów (prezentacja laureatów od 3:40:18 transjmisji). Bezpośrednią inspiracją była w tym przypadku tematyka projektu URANIUM.

Pozostaje nam czekać i mieć nadzieję, że spośród osiemnaściorga uczniów uczestniczących w zajęciach w ramach realizacji projektu URANIUM, część zdecyduje się na studia na Politechnice Gdańskiej.

Za realizację zadań w projekcie odpowiadał prof. Tomasz Klimczuk (ZSSUE, INiIM, FTiMS PG).

oprac. L. Namysł

108 wyświetleń