OPUS23 dla prof. Tomasza Klimczuka i jego zespołu | FTiMS - Politechnika Gdańska

Szukaj

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-01-03

OPUS23 dla prof. Tomasza Klimczuka i jego zespołu

ncn
W grudniu 2022 r. Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki konkursów PRELUDIUM21 oraz OPUS23. Zespół naukowców z Zakładu Silnie Skorelowanych Układów Elektronowych INiIM, pod kierownictwem prof. Tomasza Klimczuka, jest beneficjentem konkursu OPUS23.   

Materiały międzymetaliczne można szybko i stosunkowo łatwo wytwarzać poprzez topienie w łuku elektrycznym (ang. arc-melting). Metoda ta nie może być jednak stosowana dla łatwo parujących metali, takich jak np. magnez, kadm, iterb. Jest też kłopotliwa, o ile w ogóle możliwa, przy topieniu metali zdecydowanie różniących się temperaturami topnienia (i wrzenia), np. samar i iryd, lub podczas topienia materiałów, które – podgrzewane
i szybko chłodzone – mają tendencję do pękania, niekiedy w wybuchowy sposób. Do tej drugiej grupy należą m. in. bor i niektóre z jego związków z metalami.

W projekcie Synteza w fazie stałej w otrzymywaniu nowych materiałów międzymetalicznych, który uzyskał finansowanie w wysokości 1 983 600 zł, prowadzone będą poszukiwania nowych związków trójskładnikowych w rodzinie borków, tj. materiałów zawierających bor. Aby wytworzyć nowe związki międzymetaliczne, których synteza przez topienie w łuku elektrycznym nie zakończyła się sukcesem, będzie stosowana metoda reakcji w fazie stałej, której skuteczność potwierdzona została przez dr inż. Karolinę Górnicką oraz prof. Tomasza Klimczuka odkryciem i opisaniem trzech nadprzewodzących międzymetalików: Mg10Ir19B16, NbIr­2B2 i TaIr2B2.

Projekt realizowany będzie w Zakładzie Silnie Skorelowanych Układów Elektronowych w Instytucie Nanotechnologii i Inżynierii Materiałowej Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej na Politechnice Gdańskiej. Przewidziane jest zatrudnienie w nim – w charakterze wykonawców — post-doca, doktoranta oraz dwóch magistrantów.

Studentów zainteresowanych współpracą, dla których przewidziane są stypendia naukowe w wysokości 2500 zł miesięcznie, prof. Tomasz Klimczuk, kierownik projektu, zaprasza do kontaktu. 

oprac. L. Namysł

186 wyświetleń