Data dodania: 2022-11-14
GaNifikacja
Dnia 16 listopada 2022 r. o godzinie 13:15 w Centrum Nanotechnologii A w sali 3/04 prof. dr hab. Zbigniew R. Żytkiewicz wygłosi wykład pt. Epitaksja z wiązek molekularnych nanostruktur GaN.
Zainteresowane tematyką osoby, które chcą wziąć udział w wydarzeniu, powinny skontaktować się bezpośrednio:
1. z prof. Wojciechem Sadowskim – za pośrednictwem poczty elektronicznej: wojciech.sadowski@pg.edu.pl lub
2. z Biurem Instytutu Nanotechnologii i Inżynierii Materiałowej, Lucyna Namysł – za pośrednictwem poczty elektronicznej: lucyna.namysl@pg.edu.pl.
ABSTRAKT
Sytuacja w przemyśle półprzewodnikowym czasami określana jest nieco żartobliwie słowem „GaNinifacion”, co odzwierciedla znaczącą rolę materiałów azotkowych (GaN oraz związki pokrewne AlN i InN), które na światowym rynku półprzewodników zajmują obecnie drugą pozycję (po Si-Ge).
Podczas wykładu wyjaśnię skąd tak duże zainteresowanie tymi materiałami, a następnie przedstawię przykłady naszych prac w zakresie technologii wytwarzania, badań właściwości i wykorzystania nanodrutów GaN w przyrządach mikro- i optoelektroniki. W przystępny sposób przedstawię zalety nanostruktur w porównaniu z planarnymi układami epitaksjalnymi. Omówię podstawy fizyczne techniki epitaksji z wiązek molekularnych wykorzystywanej przez nas do krystalizacji półprzewodników azotkowych oraz przykłady wykorzystania nanodrutów GaN.
oprac. L. Namysł
-
2024-11-21
21 i 23 listopada 2024 r. konferencja FNMA
-
2024-10-23
Seminarium Centrum Materiałów Przyszłości