Dr Marcin Szatkowski ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie na kierunku Matematyka, specjalności Matematyka Finansowa na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej w 2015 roku, broniąc pracę magisterską pt. „Miary siły związku między zmiennymi losowymi” napisaną pod opieką dra hab. Karola Dziedziula.

Od 2015 roku pracuje w ERGO Hestii, gdzie od 2022 roku pełni funkcję Menedżera Obszaru Rozwoju Modelowania i Analiz. Z ramienia ERGO Hestii był członkiem zespołu odpowiedzialnego za wprowadzenie modelu wewnętrznego, który jako pierwszy w Polsce otrzymał akceptację Komisji Nadzoru Finansowego. Model wewnętrzny służy do precyzyjnej oceny ryzyka i kapitałowych wymogów ubezpieczyciela, dając firmom możliwość lepszego zarządzania ryzykiem zgodnie z ich unikalnymi potrzebami i charakterem działalności.

W 2022 roku obronił w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie rozprawę doktorską na temat „One-year and ultimate premium and reserve risk in insurance” napisaną pod kierunkiem prof. dra hab. Łukasza Delonga. W 2023 roku kapituła Konkursu o Nagrodę Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego (XII edycja) przyznała dr. Marcinowi Szatkowskiemu nagrodę za najlepszą pracę doktorską z zakresu rynku finansowego.

Jest autorem pięciu publikacji naukowych opublikowanych w takich czasopismach jak np.: ASTIN Bulletin, Central European Journal of Economic Modelling and Econometrics. Uczestniczył w kilkunastu polskich i zagranicznych konferencjach naukowych, na których wygłaszał odczyty. Pełnił rolę wykonawcy w projekcie „Modelowanie ryzyka składki i ryzyka rezerw w systemie Wypłacalność II” finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki.

Współpracuje z Fundacją Cogitato wspierającą działalność badawczo-rozwojową, oświatową i kulturalną m.in. był członkiem komisji konkursowej w konkursie „Wszystkie modele są błędne, ale niektóre są użyteczne” oraz prelegentem na konferencji studenckiej „Modelowanie: wyzwania i perspektywy".