Jan Sobus | FTiMS - Politechnika Gdańska

Szukaj

Treść strony

Jan Sobus

Jan Sobuś ukończył wydział FTiMS na kierunku Fizyka techniczna, specjalność Nanotechnologia w 2012 roku. Swoje projekty dyplomowe dotyczące grafenu i innych nowatorskich form alotropowych węgla przygotował pod przewodnictwem prof. Bogusława Kusza. W trakcie kariery studenckiej reprezentował Politechnikę Gdańską podczas licznych międzynarodowych konferencji i konkursów a także wział udział w programie Erasmus, spędzając rok na NTNU w Trondheim.

Jan Sobus

W kolejnych latach kontynuował karierę naukową, najpierw w Poznaniu, gdzie ukończył doktorat dotyczący badań nad barwnikowymi ogniwami słonecznymi w ramach projektu UE współtworzonego przez Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Instytut Fizyki Molekularnej PAN i Centrum Nanobiomedyczne połączony ze stażem naukowym na EPFL w Lozannie.

Odnalazł swoje miejsce po drugiej stronie globu w Australii, gdzie mieszka od czterech lat. Kontynuował tu karierę naukową w ramach kontraktu na University of Queensland, gdzie zajmował się projektowaniem, konstrukcją i symulacją działania urządzeń z rodziny elektroniki organicznej (OLEDów, tranzystorów organicznych i laserów). Obecnie pracuje jako specjalista od AI w firmie oferującej system wczesnego wykrywania pożarów na obrazu z kamer i zdjęć satelitarnych. W wolnych chwilach poświęca się siatkówce plażowej, kolarstwu i majsterkowaniu.