Náboj matematyczny | FTiMS - Politechnika Gdańska

Szukaj

Treść strony

Wydarzenia

Náboj matematyczny

19 Kwiecień 2024 11:00

19 kwietnia 2024 r., po raz pierwszy na Politechnice Gdańskiej, odbędą się międzynarodowe zawody Náboju matematycznego. Na Pomorzu organizacji tych drużynowych zmagań w rozwiązywaniu zadań matematycznych na czas podjął się Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej.

W zawodach udział weźmie 120 uczniów szkół średnich, w dwóch kategoriach wiekowych: Junior (uczniowie klas 1-2) i Senior (uczniowie klas 3-4), tworząc 24 drużyny 5-osobowe. Zadania, które mają na celu pobudzenie logicznego myślenia i wyobraźni oraz których poziom wzrasta z każdym kolejnym casusem, różnią się znacząco od problemów rozwiązywanych w szkole i wymagają inwencji, pomysłowości oraz efektywnej współpracy wszystkich członków z danej drużyny.

Oprócz Politechniki Gdańskiej, w tym samym czasie, zawody odbędą się na Uniwersytecie Jagiellońskim, Politechnice Białostockiej, Politechnice Warszawskiej, Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz w III LO w Krakowie i V LO w Warszawie. Konkurs odbywa się także w Austrii, Czechach, Estonii, Iranie, Niemczech, Rumunii, Serbii, Szwajcarii, na Słowacji, Węgrzech oraz w Wielkiej Brytanii.

Czym jest Náboj?
Náboj to międzynarodowe zawody matematyczne dla pięcioosobowych drużyn reprezentujących swoją szkołę. Zawody trwają 120 minut, podczas których drużyny starają się rozwiązać jak najwięcej zadań. Na początku zawodów każda drużyna otrzymuje sześć zadań. Gdy tylko drużyna poprawnie rozwiąże którekolwiek z zadań, otrzymuje nowe. Odpowiedzi na zadania zazwyczaj są numeryczne. Drużyna, która poprawnie rozwiąże najwięcej zadań, wygrywa.

Pod koniec ubiegłego roku na Politechnice Gdańskiej odbyły się także zawody Náboju Fizycznego.

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej poświęconej zawodom - zarówno matematycznym, jak i fizycznym, na których można sprawdzić swoje umiejętności rozwiązując zadania konkursowe z poprzednich lat i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach!

Adres wydarzenia

Gabriela Narutowicza 11/12, 80-233 Gdańsk, Gmach Główny PG, Dziedziniec Fahrenheita