Prof. Robert Joseph Cava z Uniwersytetu Princeton z kolejnym wykładem na WFTiMS | FTiMS - Politechnika Gdańska

Prof. Robert Joseph Cava z Uniwersytetu Princeton z kolejnym wykładem na WFTiMS

2 Grudzień 2021 15:00

Profesor Robert Joseph Cava z kolejnym wykładem na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej!

Profesor Robert J. Cava jest autorem niezliczonych artykułów naukowych opublikowanych w najlepszych czasopismach międzynarodowych, jak Nature Communications. Profesor Cava ukończył studia z zakresu Inżynierii Materiałowej na MIT, tam też obronił swoją pracę doktorską. Obecnie jest profesorem chemii Russell Wellman Moore zatrudnionym na Uniwersytecie Princeton. Kierowana przez niego grupa badawcza zajmuje się nowymi niemolekularnymi nieorganicznymi związkami stałymi o interesujących własnościach elektrycznych i magnetycznych.

Tym razem Profesor Cava zapozna naszych słuchaczy z problematyką odkrywania nowych materiałów widzianą oczami chemika - Finding New Materials – a Chemical Perspective. Planowo zajęcia przeprowadzone zostaną dla studentów II stopnia Nanotechnologii i Inżynierii Materiałowej, ale będą w nich mogli uczestniczyć wszyscy studenci oraz pracownicy Politechniki Gdańskiej. Wykład dotyczył będzie nowych geometrycznie sfrustrowanych magnesów, kwantowych cieczy spinowych, związków złota oraz perowskitów o strukturze heksagonalnej. Streszczenie wystąpienia można znaleźć poniżej.

Data i godzina zajęć: czwartek, 2 grudnia, 15:00

link do spotkania: https://zoom.us/j/98475598966?pwd=Y1kxSmxpR2NGbWpyWHdhSVVWaTlHdz09

identyfikator spotkania (meeting ID): 984 7559 8966

kod dostępu (passcode): 90Dri4

Środki finansowe na realizację niniejszego wystąpienia pochodzą z programu POWER 3.5 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Gdańskiej, dzięki któremu zarówno Wydział, jak i Uczelnia gościły już wielu znakomitych wykładowców. W najbliższym czasie WFTiMS odwiedzą wirtualnie m.in. Profesor Tuson Park, z Uniwersytetu Sungkyunkwan, oraz Profesor Weiwei Xie, z Uniwersytetu Rutgersa. Profesorowie Cava, Park i Xie zostali zaproszeni do udziału w programie przez naszego pracownika, Profesora Tomasza Klimczuka, który od wielu lat aktywnie współpracuje naukowo z naszymi gośćmi.

Streszczenie wykładu:

Finding new materials that are of interest in the community of materials physicists is, in my view, best done by using the insights and tools of solid state chemistry to direct exploratory synthesis towards finding materials with potentially new electronic and magnetic properties. Unfortunately, however, most solid state chemists do not feel comfortable with the language of physics, and further compounding the disconnect between physics and chemistry, materials physicists do not in general understand the complexities of chemistry and its language. Theoretical physicists, who I personally find to be lots of fun, seem even further in research culture from “bench chemists”, making chemical research even harder to aim towards forefront physics though it is the theorists who most often live in gardens of untested ideas. In this talk I plan to describe materials in several different chemical families that we have worked on in recent years - found from a distinctly chemical perspective, I think, with their potential significance to materials physics in mind.  Some of them you may find interesting and others not so interesting. The main idea is to keep trying, propose and find new materials to see what sticks, welcome collaborations, and never give up.

fot: C. Todd Reichart

Adres URL dla wydarzenia ONLINE