Data dodania: 2025-12-30
Nasi pracownicy z publikacją w Mathematische Annalen
Artykuł „The equivariant spectral flow and bifurcation for functionals with symmetries: part I”, którego współautorami są Marek Izydorek, Joanna Janczewska oraz Maciej Starostka z Instytutu Matematyki Stosowanej, ukazał się w najnowszym tomie prestiżowego czasopisma matematycznego Mathematische Annalen. Artykuł powstał we współpracy z Nilsem Waterstraatem z Uniwersytetu Martina Lutra w Halle i Wittenberdze (MLU).
Autorzy rozważają w nim zagadnienia bifurkacyjne dla rodzin funkcjonałów z symetriami zwartej grupy Liego. Opierając się na zaproponowanej przez nich konstrukcji niezmienniczego potoku spektralnego, otrzymali twierdzenie, które uogólnia klasyczne rezultaty Smollera i Wassermana, a także Fitzpatricka, Pejsachowicza i Rechta. Podali przykłady silnie nieokreślonych układów równań różniczkowych, w których nowe twierdzenie wykrywa zjawiska bifurkacyjne, podczas gdy wspomniane wyniki nie działają.
Mathematische Annalen zostało założone w 1868 roku przez Alfreda Clebscha i Carla Neumanna, a pierwszy numer czasopisma ukazał się w 1869 roku. Od tego czasu redagowane było przez wybitnych matematyków, m.in.: Feliksa Kleina, Davida Hilberta, Herberta Amanna, Jeana-Pierrea Bourguignona, Nigela Hitchina i innych.
Mathematische Annalen odegrało kluczową rolę w rozwoju nowoczesnej matematyki. Od końca XIX wieku było jednym z najważniejszych międzynarodowych czasopism, w którym publikowano przełomowe prace z analizy, geometrii, teorii liczb i topologii. W czasach redakcji Feliksa Kleina i Davida Hilberta stało się centrum wymiany idei, promując program Hilberta i rozwój aksjomatyzacji matematyki. Nazwa Mathematische Annalen oznacza długą tradycję i wysoką jakość w publikowaniu artykułów naukowych z zakresu matematyki.
Link do artykułu: https://doi.org/10.1007/s00208-025-03291-7