Data dodania: 2025-07-25
Odkryj potencjał druku 3D w elektrochemii – międzynarodowa szkoła letnia na PG

W programie szkoły letniej, która jest skierowana do studentów i doktorantów, znalazło się 12 godzin wykładów naukowych otwartych dla szerokiej publiczności (będą transmitowane online), organizowanych w ramach cyklu seminariów Centrum Materiałów Przyszłości PG, 16 godzin zajęć laboratoryjnych, a także seminaria i interaktywne dyskusje z członkami klubu naukowego RedOx.
Udział dla 16 wybranych uczestników jest bezpłatny. Natomiast miejsca w akademikach są zarezerwowane, ale wymagana jest opłata.
Zapisy prowadzone są do 25 sierpnia.
Celem szkoły letniej jest nawiązywanie kontaktów i wymiana wiedzy z czołowymi badaczami zajmującymi się innowacyjnym rozwojem czujników elektrochemicznych, zautomatyzowanymi, niedrogimi platformami i zrównoważoną produkcją za pomocą druku 3D.
Organizatorami wydarzenia są Wydział Fizyki Stosowanej i Matematyki Stosowanej PG, Centrum Materiałów Przyszłości PG, przy wsparciu zespołu Koła Naukowego RedOx, pierwszego w Polsce koła naukowego afiliowanego przy The Electrochemical Society. Inicjatorem polsko-brazylijskiej szkoły letniej jest prof. Jacek Ryl z Zakładu Elektrochemii i Fizykochemii Powierzchni i jego zespół, we współpracy z prof. Rodrigo AA Muñozem i partnerami z Brazylii.
Wykładowcy i sesje (stacjonarnie i online)
Prof. Rodrigo AA Muñoz – Additive Manufactured Electrodes: A New Generation of Low‑Cost Electroanalytical Platforms
Profesor tytularny i lider Center for Research on Electroanalysis (NUPE) na Uniwersytecie Federalnym w Uberlândii w Brazylii, specjalizujący się w niedrogich urządzeniach analitycznych wykorzystujących druk 3D. Jego badania obejmują zastosowania w kryminalistyce, analizie żywności, analizie biologicznej i analizie paliw z wykorzystaniem drukowanych czujników elektrochemicznych. Jest członkiem stowarzyszonym Brazylijskiej Akademii Nauk.
Prof. Eduardo Mathias Richter – 3D Printing Technology as a Tool for Developing Automated Systems in Laboratories with Limited Infrastructure
Profesor tytularny i lider Center for Research on Electroanalysis (NUPE) na Uniwersytecie Federalnym w Uberlândii w Brazylii, zajmuje się elektroforezą kapilarną, metodami konduktometrycznymi i amperometrycznymi, często dostosowanymi do laboratoriów o ograniczonych zasobach. Zajmuje się również integracją systemów przepływowych i wsadowych z niedrogimi elektrodami drukowanymi i ich automatyzacją.
Dr Emilia Witkowska Nery – Simple sensors -easier, cheaper and more versatile sensing with available materials
Kieruje grupą Sensor Arrays w Instytucie Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk, posiada doktorat z Uniwersytetu w Campinas. Łączy biologię z inżynierią, konstruując mikroprzepływowe czujniki elektrochemiczne i optyczne z wykorzystaniem papieru, polimerów i elektronicznych systemów językowych, minimalizując koszty i złożoność układów elektrochemicznych.
Dr Cristiane Kalinke – Sustainable Approaches for the Additive Manufacturing of Electrochemical (Bio)Sensors)
Adiunkt na Uniwersytecie Campinas i postdoc na Uniwersytecie Metropolitalnym w Manchesterze, bada ekologiczne materiały i protokoły druku 3D biosensorów, przyczyniając się do rozwoju bardziej ekologicznych narzędzi elektroanalitycznych. Jej współautorskie poradniki zawierają praktyczne zalecenia dotyczące wyboru projektów, parametrów drukowania i obróbki końcowej w celu zrównoważonej produkcji czujników.
Dr Raquel Gomes Rocha – 3D printing applied for electrochemical sensing: from the influence of printing parameters to the activation procedures
Doktorantka na Uniwersytecie Federalnym w Uberlandii i postdoc na Uniwersytecie Warwick. Zajmuje się oceną kompozytów grafen/PLA, rozwijaniem różnych protokołów aktywacji i wykazywaniem, jak zoptymalizowane parametry zapewniają znaczną poprawę wydajności czujników.
Dr Paulo Roberto de Oliveira – Development of Periodic Open-Cell Structures as Flow Reactors for Sustainable Chemical Processing
Jako postdoc na Uniwersytecie Federalnym w São Carlos i Uniwersytecie Metropolitalnym w Manchesterze zajmuje się opracowywaniem architektur reaktorów drukowanych w 3D, łączących projektowanie z funkcjonalnością elektrochemiczną.
Dr Mattia Pierpaoli – Print. Treat. Repeat. 3D printing for smarter wastewater treatment
Adiunkt na Politechnice Gdańskiej, którego głównymi zainteresowaniami i specjalizacją są nanomateriały węglowe do zastosowań środowiskowych, ze szczególnym uwzględnieniem wykrywania i usuwania zanieczyszczeń wody, zrównoważonych rozwiązań, wykorzystania druku 3D i uczenia maszynowego w elektroanalizie.
Dr Mohsen Khodadadi Yazdi – 3D-Printed Boron-Nitrogen Doped Carbon Electrodes for Sustainable Wastewater Treatment
Jako profesor uczelni na Politechnice Gdańskiej kieruje pracami nad grafenem indukowanym laserowo i przewodzącymi nanokompozytami do biosensorów i elektrod. Jego badania obejmują zaawansowane opatrunki na rany i suche elektrody do EEG, łącząc funkcjonalizację materiałów z rzeczywistymi zastosowaniami biomedycznymi i czujnikowymi.
Warsztaty (stacjonarnie)
Osiem niezależnych sesji warsztatowych pozwoli uczestnikom poszerzyć wiedzę na temat różnych aspektów inżynierii materiałowej (w tym wytwarzania filamentów FDM i elektrod LIG, a także rozwiązywania problemów z drukiem 3D), protokołów inżynierii powierzchni (aktywacja i funkcjonalizacja w celu zwiększenia wydajności i bioczujników) oraz wykorzystania elektroanalizy środowiskowej materiałów drukowanych w 3D.
Laboratoria te poprowadzą ww. wykładowcy i eksperci z Politechniki Gdańskiej : prof. Krzysztof Formela, dr Mateusz Cieślik z pomocą Gilvana P. Siqueira, doktorantki pracującej na Politechnice Gdańskiej w ramach stypendium Fahrenheita oraz inni członkowie zespołu z Zakładu Elektrochemii i Fizykochemii Powierzchni.