Data dodania: 2025-04-18
Polsko-tajwański projekt badawczy w INIM dotyczący nowoczesnych termogeneratorów

Na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej rusza nowatorski projekt badawczy poświęcony rozwojowi zaawansowanych termogeneratorów (TEG) – urządzeń, które przekształcają ciepło w energię elektryczną. Projekt jest finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach XII programu polsko-tajwańskiego.
Projekt realizowany jest przez naukowców z Instytutu Nanotechnologii i Inżynierii Materiałowej na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej PG – dr. inż. Tadeusza Miruszewskiego (kierownik projektu) oraz dr hab. inż. Aleksandrę Mielewczyk-Gryń, prof. uczelni (współkierowniczka projektu).
Celem zespołu badawczego jest opracowanie nowej generacji materiałów termoelektrycznych opartych na stopach o wysokiej entropii konfiguracyjnej (HEA – High Entropy Alloys). Projekt zakłada syntezę związków takich jak Mg₃Sb₂, Ag₃Sb, Mg₃Bi₂ i Cu₃Sb, a następnie wykorzystanie ich w formie nanoproszków do tworzenia termoelektrycznych stopów Mg-Ag-Sb-Bi-Cu. Próbki te będą poddawane zaawansowanej obróbce – prasowaniu i wygrzewaniu – w celu maksymalizacji współczynnika sprawności termoelektrycznej (ZT).
Ostatecznym celem projektu jest skonstruowanie prototypowego ogniwa termoelektrycznego, które – dzięki nowym materiałom – może osiągać sprawność nawet do 10% w temperaturze pokojowej, czyli znacznie wyższą niż w przypadku obecnie dostępnych na rynku modułów opartych na Bi₂Te₃. Ten projekt to nie tylko krok naprzód w dziedzinie zaawansowanych materiałów, ale również realna szansa na rozwój technologii odzyskiwania ciepła odpadowego.
-
2025-04-18
Świąteczne życzenia
-
2025-04-14
Dzień rektorski 5 maja