Data dodania: 2024-10-30
Wsparcie finansowe w ramach projektu NEPHEWS - wnioski do 15 listopada.
Projekt NEPHEWS (NEutrons and PHotons Elevating Worldwide Science, https://beamtime.eu/) finansowany z funduszy Horizon Europe (HORIZON-INFRA-2023-SERV-01), którego liderem jest Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS (https://synchrotron.uj.edu.pl/), wspiera ponad 40 000 naukowców zapewniając im dostęp do światowej klasy europejskiej infrastruktury badawczej wykorzystującej źródła fotonowe (synchrotrony – SR oraz lasery na swobodnych elektronach – FEL) i źródła neutronowe (N). Kluczowe działania projektu NEPHEWS obejmują:
- Program transnarodowego dostępu (TNA - Transnational Access), który ma na celu wsparcie naukowców poprzez zapewnienie bezpłatnego dostępu do infrastruktury badawczej, co daje możliwość przeprowadzenia eksperymentów na liniach pomiarowych SR, FEL i N.
- Program twinning umożliwiający transfer wiedzy organizacyjnej i technicznej niezbędnej do realizacji badań na zaawansowanej infrastruktury badawczej, pomiędzy nowym, niedoświadczonym użytkownikiem a doświadczonym zespołem badawczym.
- Program wsparcia młodych naukowców (ESR - Early Stage Researcher) obejmujący organizację i finansowanie staży, szkoleń oraz wizyt roboczych, które umożliwiają młodym naukowcom poznanie z różnych perspektyw zaawansowanej infrastruktury badawczej wykorzystującej źródła neutronowe i fotonowe.
Pierwsza edycja programu wsparcia młodych naukowców (ESR) właśnie została otwarta!!! Aplikacje przyjmowane są do 15 listopada 2024 roku!
Na stronie https://beamtime.eu/programmes-support/esrs/ można znaleźć szczegóły dotyczące kwalifikacji do programu, jakie ośrodki przyjmują młodych naukowców na staże, jakie jest oferowane wsparcie oraz jak się zarejestrować!
Program ESR w NEPHEWS umożliwia wsparcie 24 młodych naukowców. Uczestnicy przyjęci do programu ESR będą mieli możliwość odbycia praktycznego, krótkoterminowego stażu (do 1 tygodnia) w obiektach neutronowych (N), synchrotronowych (SR) lub laserach na swobodnych elektronach (FEL) zdobywając wiedzę na temat różnych technik badawczych oraz ich zastosowania w różnych dziedzinach nauki, zyskując pierwsze praktyczne doświadczenia, zrozumienie polityki dostępu do zaawansowanej infrastruktury badawczej oraz innych aspektów działalności obiektów tego rodzaju.
Projekt NEPHEWS będzie wspierał badaczy zakwalifikowanych jako R1 i R2:
- R1: badacze na pierwszym etapie kariery (do momentu uzyskania doktoratu),
- R2: badacze po doktoracie, którzy jeszcze nie są całkowicie niezależni,
kierując się następującym kryterium: priorytetowego wsparcia użytkowników z 8 wybranych krajów (Polska jest jednym z tych krajów), a w następnej kolejności wsparcia użytkowników z innych rozwijających się krajów UE oraz z krajów bez bezpośredniego dostępu do dużej infrastruktury badawczych i na końcu wsparcia innych kwalifikujących się kandydatów.
-
2025-01-02
3 stycznia 2025 r. dniem rektorskim na PG
-
2024-12-23
Życzenia od Władz Wydziału
-
2024-12-20
Wesołych Świąt!
-
2024-12-19
Pokój wyciszenia na Wydziale FTiMS