Data dodania: 2024-05-28
„Accelerating Science” – 70-lecie CERN
Dziedziniec Fahrenheita
22 lipca – 23 sierpnia 2024
w dni robocze od 10:00 do 15:00
Wystawa CERN już jest w Gdańsku - przyjdź i zobacz ją osobiście
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystego otwarcia wystawy.
Zlokalizowany pod Genewą CERN – Europejska Organizacja Badań Jądrowych – to największy ośrodek badawczy fizyki cząstek na świecie, który w tym roku obchodzi 70-lecie powstania. Założony w 1954 roku CERN szybko stał się światowym liderem w dziedzinie badań podstawowych i wzorcem współpracy międzynarodowej. Obecnie CERN łączy naukowców ponad 100 narodowości. W tym Polaków. Co więcej niedawno, w 2021 roku, obchodziliśmy 30-lecie pełnego członkostwa Polski w CERN. Od momentu przystąpienia do CERN, polskie grupy eksperymentalne weszły w skład wszystkich pięciu eksperymentów realizowanych na Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC) czyli eksperymentów ALICE, LHCb, ATLAS ,CMS i TOTEM. Część z nich uczestniczy również w najważniejszych badaniach spoza LHC.
Z okazji tych dwóch okrągłych rocznic na Politechnice Gdańskiej będziemy gościć wyjątkową wystawę „Accelerating Science”, która w całości poświęcona jest laboratorium CERN.
Na wystawie można będzie zobaczyć strefę Big Bang, opowiadającą o historii wszechświata, strefę cząstek, w której pokazana została budowa materii i jej najmniejsze elementy, których odkrycie i zbadanie możliwe było dzięki największym na świecie eksperymentom przeprowadzonym w największym na świecie laboratorium. W gabinecie fizyki teoretycznej można dowiedzieć się co to jest antymateria, poznać tajemnicę ciemnej materii, czy zrozumieć czym jest grawitacja.
Wystawa przenosi odwiedzających w fascynujący świat fizyki cząstek elementarnych i niezwykle wysokich energii. Na wystawie wykorzystano animacje, filmy wideo i media interaktywne, aby zainspirować i zachwycić cudami nauki i technologii. Interaktywne stanowiska pozwalają również poznać budowę i zasadę działania LHC oraz dowiedzieć się jak są realizowane eksperymenty w LHC.
Przyjdź i zobacz na własne oczy!
Wystawa prezentowana będzie w dniach od 22 lipca do 23 sierpnia 2024 tylko w dni robocze w godzinach 10:00-15:00 na Dziedzińcu im. Daniela Gabriela Fahrenheita Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej, ul. Narutowicza 11/12.
Wystawę razem z IFJ PAN, NCBJ i konsorcjum Polska Fizyka Cząstek współorganizują następujące polskie uczelnie: Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Jagielloński, Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu i Politechnika Wrocławska.
Wstęp jest wolny. Zapraszamy wszystkich w wieku od 1 do 99 lat.
Grupy zorganizowane liczące powyżej 15 osób obowiązuje konieczność zgłoszenia wizyty: CERN70PL-wystawa.wftims@pg.edu.pl
Ciekawostki:
Ackronim CERN pochodzi od francuskiej pierwotnej nazwy Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire
Odkrycie słynnej cząstki Higgsa w 2012 roku jest jednym z najważniejszych przełomów jakie dokonały się w CERN, ale warto wspomnieć, że opracowano tam również i nieodpłatnie udostępniono ludzkości protokół www do obsługi internetu, bez którego już nie wyobrażamy sobie współczesnego świata.
Gdy Wielki Zderzacz Hadronów jest wyłączony, naukowcy poruszają się po nim … na rowerach.
CERN miał swój własny zespół muzyczny Les Horribles Cernettes (LHC), albo krótko Cernetki - kabaretowy girlsband, który lubił określać się jako „jedyny zespół rocka wysokich energii”.
Działanie dofinansowane w ramach programu IDUB Carbonium Supporting Conferences.
Program wspiera budowanie międzynarodowej pozycji Politechniki Gdańskiej jako silnego ośrodka badawczego poprzez promocję środowiska naukowego uczelni i jego osiągnięć.
-
2024-12-20
Wesołych Świąt!
-
2024-12-19
Pokój wyciszenia na Wydziale FTiMS