Náboj matematyczny - drużynowe zawody w rozwiązywaniu zadań matematycznych na czas | FTiMS - Politechnika Gdańska

Szukaj

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-04-18

Náboj matematyczny - drużynowe zawody w rozwiązywaniu zadań matematycznych na czas

logo zawodów

19 kwietnia 2024 r., po raz pierwszy na Politechnice Gdańskiej, odbyły się międzynarodowe zawody Náboju matematycznego. Na Pomorzu organizacji tych drużynowych zmagań w rozwiązywaniu zadań matematycznych na czas podjął się Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej.

W zawodach udział wzięło 120 uczniów szkół średnich, w dwóch kategoriach wiekowych: Junior (uczniowie klas 1-2) i Senior (uczniowie klas 3-4), tworząc 24 drużyny 5-osobowe. Zadania, które mają na celu pobudzenie logicznego myślenia i wyobraźni oraz których poziom wzrasta z każdym kolejnym casusem, różnią się znacząco od problemów rozwiązywanych w szkole i wymagają inwencji, pomysłowości oraz efektywnej współpracy wszystkich członków z danej drużyny.

Zawody w kategorii Junior wygrała drużyna IV Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Toruniu w składzie: Michał Bartkiewicz (Klasa 2), Malwina Boniecka (Klasa 2), Bartłomiej Mikulski (Klasa 2), Gabriel Nirski (Klasa 2), Jakub Snochowski (Klasa 2).

Zaś w kategorii Senior zwyciężyła drużyna z III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni w składzie: Jakub Pieczonka (Klasa 3), Krzysztof Karwik (Klasa 3), Jan Ząbkiewicz (Klasa 2), Antoni Nowosielski (Klasa 2), Mateusz Byzdra (Klasa 3).

Wyniki w kategorii Senior

Wyniki w kategorii Junior

Oprócz Politechniki Gdańskiej, w tym samym czasie, zawody odbyły się na Uniwersytecie Jagiellońskim, Politechnice Białostockiej, Politechnice Warszawskiej, Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz w III LO w Krakowie i V LO w Warszawie. Konkurs odbywa się także w Austrii, Czechach, Estonii, Iranie, Niemczech, Rumunii, Serbii, Szwajcarii, na Słowacji, Węgrzech oraz w Wielkiej Brytanii.

Galeria zdjęć z zawodów

Czym jest Náboj?
Náboj to międzynarodowe zawody matematyczne dla pięcioosobowych drużyn reprezentujących swoją szkołę. Zawody trwają 120 minut, podczas których drużyny starają się rozwiązać jak najwięcej zadań. Na początku zawodów każda drużyna otrzymuje sześć zadań. Gdy tylko drużyna poprawnie rozwiąże którekolwiek z nich, otrzymuje nowe. Odpowiedzi na zadania zazwyczaj są numeryczne. Drużyna, która poprawnie rozwiąże najwięcej zadań, wygrywa.

Pod koniec ubiegłego roku na Politechnice Gdańskiej odbyły się także zawody Náboju Fizycznego.

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej poświęconej zawodom - zarówno matematycznym, jak i fizycznym, na których można sprawdzić swoje umiejętności rozwiązując zadania konkursowe z poprzednich lat i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach!

 

146 wyświetleń