Weź udział w międzynarodowym stażu podoktorskim | FTiMS - Politechnika Gdańska

Szukaj

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-03-11

Weź udział w międzynarodowym stażu podoktorskim

logo CECOMEC
Instytut Nanotechnologii i Inżynierii Materiałowej, będący częścią Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej PG, zachęca do aplikowania o możliwość odbycia trzyletniego, międzynarodowego stażu podoktorskiego. Projekt CECOMEC w tematyce „Spicing up Ceria for Solid Oxide Fuel Cells” realizowany jest we współpracy z instytucjami z Krakowa oraz francuskiego Grenoble. Zapisy trwają do 15 marca.

Celem realizowanego projektu jest zbadanie wpływu współdomieszkowania związków na bazie tlenku ceru (wprowadzania minimum dwóch domieszek kationowych) na aktywność elektrochemiczną tych związków, które mogą znaleźć zastosowanie w tlenkowych ogniwach paliwowych (SOFC) i wysokotemperaturowych elektrolizerach tlenkowych (SOEC).

Badania będę prowadzone z wykorzystaniem komplementarnych technik analizy strukturalnej (XAS) i obrazowania na skaningowym transmisyjnym mikroskopie rentgenowskim (STXM) w mikroskali oraz badań właściwości elektrochemicznych – wszystkie prowadzone w rzeczywistych warunkach pracy tych materiałów.

Staż będzie umocowany na Uniwersytecie w Grenoble i sfinansowany ze środków Central European Research Infrastructure Consortium (CERIC). Prace będą prowadzone w wiodących, europejskich jednostkach naukowych: na linii XAS LISA w Europejskim Centrum Promieniowania Synchrotronowego (European Synchrotron Radiation Facility  – ESRF) w Grenoble, na liniach DEMETER-STXM oraz PolyX w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS w Krakowie oraz w Instytucie Nanotechnologii i Inżynierii Materiałowej na Politechnice Gdańskiej.

– Jest to niewątpliwie bardzo atrakcyjna oferta naukowa. Kandydat będzie pracował w trzech renomowanych, europejskich ośrodkach naukowych. Syntezę i charakteryzację materiałów wykona u nas - w Instytucie Nanotechnologii i Inżynierii Materiałowej Politchchniki Gdańskiej, zaś badania w mikroskali i nanoskali w rzeczywistych warunkach pracy prowadzone będą już na liniach synchrotronowych - w Krakowie (Solaris) i Grenoble (ESRF) – wyjaśnia dr hab. inż. Beata Bochentyn, prof. PG z Instytut Nanotechnologii i Inżynierii Materiałowej – W każdej z jednostek młody naukowiec będzie miał przydzielonego opiekuna naukowego. Oferta ta jest wynikiem owocnej współpracy, którą jako instytut od lat prowadzimy z ośrodkami synchrotronowymi w Europie. Jesteśmy z niej bardzo dumni. Zachęcamy do aplikowania.

Staż przeznaczony jest dla naukowców posiadających dyplom z inżynierii, chemii, fizyki lub inżynierii materiałowej. Czas trwania projektu to 3 lata. Uczestnik otrzyma pensję w wysokości 25 680 euro brutto. Sfinansowane zostaną jego koszty podróży do ośrodków w Polsce, a głównym miejscem jego pobytu w trakcie stażu będzie Grenoble we Francji.  

ceric-eric.eu – szczegółowe informacje nt. stażu

Termin zgłoszeń upływa 15 marca br. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do kontaktu bezpośrednio z dr hab. inż. Beatą Bochentyn, prof. PG lub dr hab. inż. Agnieszką Witkowską, prof. PG, które będą nadzorowały część prac związanych ze stażem realizowanych na terenie Politechniki Gdańskiej.

beata.bochentyn@pg.edu.pl agnieszka.witkowska@pg.edu.pl

32 wyświetleń