Data dodania: 2024-03-11
Weź udział w międzynarodowym stażu podoktorskim
Celem realizowanego projektu jest zbadanie wpływu współdomieszkowania związków na bazie tlenku ceru (wprowadzania minimum dwóch domieszek kationowych) na aktywność elektrochemiczną tych związków, które mogą znaleźć zastosowanie w tlenkowych ogniwach paliwowych (SOFC) i wysokotemperaturowych elektrolizerach tlenkowych (SOEC).
Badania będę prowadzone z wykorzystaniem komplementarnych technik analizy strukturalnej (XAS) i obrazowania na skaningowym transmisyjnym mikroskopie rentgenowskim (STXM) w mikroskali oraz badań właściwości elektrochemicznych – wszystkie prowadzone w rzeczywistych warunkach pracy tych materiałów.
Staż będzie umocowany na Uniwersytecie w Grenoble i sfinansowany ze środków Central European Research Infrastructure Consortium (CERIC). Prace będą prowadzone w wiodących, europejskich jednostkach naukowych: na linii XAS LISA w Europejskim Centrum Promieniowania Synchrotronowego (European Synchrotron Radiation Facility – ESRF) w Grenoble, na liniach DEMETER-STXM oraz PolyX w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS w Krakowie oraz w Instytucie Nanotechnologii i Inżynierii Materiałowej na Politechnice Gdańskiej.
– Jest to niewątpliwie bardzo atrakcyjna oferta naukowa. Kandydat będzie pracował w trzech renomowanych, europejskich ośrodkach naukowych. Syntezę i charakteryzację materiałów wykona u nas - w Instytucie Nanotechnologii i Inżynierii Materiałowej Politchchniki Gdańskiej, zaś badania w mikroskali i nanoskali w rzeczywistych warunkach pracy prowadzone będą już na liniach synchrotronowych - w Krakowie (Solaris) i Grenoble (ESRF) – wyjaśnia dr hab. inż. Beata Bochentyn, prof. PG z Instytut Nanotechnologii i Inżynierii Materiałowej – W każdej z jednostek młody naukowiec będzie miał przydzielonego opiekuna naukowego. Oferta ta jest wynikiem owocnej współpracy, którą jako instytut od lat prowadzimy z ośrodkami synchrotronowymi w Europie. Jesteśmy z niej bardzo dumni. Zachęcamy do aplikowania.
Staż przeznaczony jest dla naukowców posiadających dyplom z inżynierii, chemii, fizyki lub inżynierii materiałowej. Czas trwania projektu to 3 lata. Uczestnik otrzyma pensję w wysokości 25 680 euro brutto. Sfinansowane zostaną jego koszty podróży do ośrodków w Polsce, a głównym miejscem jego pobytu w trakcie stażu będzie Grenoble we Francji.
ceric-eric.eu – szczegółowe informacje nt. stażu
Termin zgłoszeń upływa 15 marca br. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do kontaktu bezpośrednio z dr hab. inż. Beatą Bochentyn, prof. PG lub dr hab. inż. Agnieszką Witkowską, prof. PG, które będą nadzorowały część prac związanych ze stażem realizowanych na terenie Politechniki Gdańskiej.
-
2025-01-02
3 stycznia 2025 r. dniem rektorskim na PG
-
2024-12-23
Życzenia od Władz Wydziału
-
2024-12-20
Wesołych Świąt!
-
2024-12-19
Pokój wyciszenia na Wydziale FTiMS