Dzień Otwarty PG, zapraszamy na WFTiMS! | FTiMS - Politechnika Gdańska

Szukaj

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-03-13

Dzień Otwarty PG, zapraszamy na WFTiMS!

plakat informujący o wydarzeniu
Spędźmy pierwszy dzień wiosny razem na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej podczas Ogólnopolskiego Dnia Otwartego! W czwartek, 21 marca od godz. 9:00, zapraszamy do odwiedzenia nas i zapoznania się z naszą ofertą studiów. W bogatym programie m.in. angażujące wykłady, pokazy, eksperymenty czy wycieczki po zakamarkach laboratoriów, a także możliwość zagrania w szachy ze studentami matematyki czy "kosmiczne" spotkanie z Akademickim Kołem Naukowym.

Od kogo lepiej dowiecie się jak to jest studiować niż od studentów właśnie? Ich reprezentanci już od 9:00 będą czekali na Was w namiocie naszego Wydziału umiejscowionym na placu przed Gmachem Głównym. Miasteczka namiotowego nie da się przegapić jeśli wejdziecie na teren kampusu główną bramą. Miasteczko będzie ustawione zaraz za nią. W naszym namiocie dowiecie się jak trafić na każde z przygotowanych przez nas dla Was wydarzeń, a także tam zapiszecie się na wycieczki po zakamarkach naszego Wydziału.

Pośród przygotowanych dla Was atrakcji znajdą się:

 • Wycieczka po Wydziale (Gmach Główny PG) - Studenci oprowadzą Was po najciekawszych zakamarkach Wydziału FTiMS, które znajdują się na terenie Gmachu Głównego. Odwiedzicie bibliotekę główną, Dziekanat, sale zajęciowe, Audytorium Maximum i hol przed nim, a także laboratoria Mechaniki i Ciepła, Elektryczności i Magnetyzmu oraz Optyki. Wycieczka trwa 30 min., nowa grupa wyrusza co godzinę: o 10:00, 11:00, 12:00 i 13:00. Wycieczki startują z namiotu WFTiMS zlokalizowanego przed Gmachem Głównym.
 • Wycieczka po Wydziale (budynek Centrum Nanotechnologii A) - W czasie wycieczki będzie można zobaczyć nowoczesne Centrum Nanotechnologii A, w którym uczą się studenci kierunków Nanotechnologia i Inżynieria Materiałowa. Będzie można zobaczyć typową salę zajęciową, Regionalną Bibliotekę Nanotechnologii, ale przede wszystkim nowoczesne laboratoria! Zwiedzicie laboratoria syntezy gdzie tworzy się zupełnie nowe materiały oraz nanostruktury; zobaczycie mikroskopy elektronowe i mikroskopy sił atomowych, które pozwalają ujrzeć nanocząstki. Odwiedzicie też inne ultranowoczesne laboratoria służące do badania magnetyzmu, nadprzewodnictwa, oddziaływania materii z promieniowaniem i wiele innych. Wycieczka trwa 30 min., nowa grupa wyrusza co godzinę: o 10:30, 11:30, 12:30 i 13:30. Start: namiot WFTIMS przed Gmachem Głównym.

 • Zagraj ze studentami matematyki - Chcesz poznać tajniki gry w szachy i rozwinąć swoje umiejętności w budowaniu strategii czy szybkiej ocenie sytuacji? A może chcesz się zmierzyć z mistrzem układania kostki Rubika? Zapraszamy do nas! Sala 3/14 Centrum Nanotechnologii A. Tryb ciągły między 10:00 a 13:00.

 • Gala konkursu Wygraj Indeks - Gala laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego i Fizycznego Wygraj Indeks: wręczenie dyplomów i nagród oraz prezentacja oferty edukacyjnej Wydziału. Audytorium 3/11 Centrum Nanotechnologii A, 10:00-11:00.
 • "Studenci kandydatom" czyli 15-minutowe wykłady prowadzone przez studentów Wydziału FTiMS, na których dowiemy się m.in. jak matematyk rozwiązuje kryminalne zagadki i czy głosowania są bez sensu. Studenci fizyki technicznej zaprezentują temat "Kondensatory inaczej", w ramach którego opowiedzą o historii tych urządzeń, ich niecodziennych zastosowaniach i dlaczego w Gdańsku szczególnie należy o tym pamiętać? Wykłady poprzedzone zostaną krótką prezentacją oferty edukacyjnej Wydziału. Całość potrwa ok. 60 min., start o 11:00 i ok. 12:00.
 • "Poznaj magię elektrochemii" - Członkowie koła naukowego RedOx przedstawią pokazy: "Baterie z owoców i warzyw" (Poprzez połączenie owoców i warzyw ze sobą wygenerujemy napięcie, pozwalające np. na włączenie diody LED); "Foto- i elektrochemiczne oczyszczalnie wody" (Jak elektrochemia może przysłużyć się oczyszczaniu wody z różnych zanieczyszczeń? Dlaczego przepływ prądu rozkłada związki chemiczne?); "Tytanowa biżuteria" (Zaprezentujemy wykorzystanie anodyzacji tytanu do stworzenia warstw tlenkowych na powierzchni tytanu. W zależności od grubości warstwy, napięcia anodyzacji warstw ma inny kolor, co można wykorzystać do stworzenia różnokolorowej biżuterii); "Produkcja wodoru z wody" (Pokażemy jak przy przyłożeniu napięcia na elektrodzie można wygenerować wodór). Start co godzinę, o 10:00, 11:00, 12:00 i 13:00.
 • Pokazy fizyki doświadczalnej - Na kilku stanowiskach zostaną przedstawione eksperymenty pokazujące, co ciekawego nauka ma nam do zaoferowania. Studenci Fizyki Technicznej zaprezentują układy doświadczalne demonstrujące rozrywanie przedmiotów w polu magnetycznym, pioruny okiełznane przez człowieka, efekt naskórkowy na skórze najodważniejszych, oraz starą dobrą zasadę zachowania momentu pędu. Odwiedzający to stanowisko będą mogli brać czynne uczestnictwo w pokazach! Tryb ciągły między 9:00 a 15:00.
 • "Let's make some space, czyli jak robimy kosmos na PG" - Jeśli jesteś zainteresowany/a tematyką kosmosu zapraszamy na nasze stoisko, na którym czeka na Ciebie największy mobilny teleskop oraz członkowie Astrofizycznego Koła Naukowego PG, którzy chętnie opowiedzą więcej na temat obserwacji czy zjawisk astrofizycznych. Kosmicznie zapraszamy! Tryb ciągły między 9:00 a 15:00.
 • "Materiały przyszłości" - Interaktywny pokaz najnowszych osiągnięć w dziedzinie inżynierii materiałowej. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak nowe materiały mogą zmienić nasze życie to przyjdź i przekonaj się sam! Tryb ciągły między 9:00 a 15:00.
 • "Kawiarnia Szkocka – matematyka przy kawie i herbacie" - Kawiarnia Szkocka to miejsce spotkań Lwowskiej Szkoły Matematycznej działającej w okresie międzywojennym. W kawiarni spotkać można było takich matematyków jak Stefan Banach, Hugo Steinhaus, Stanisław Ulam. Nasza Kawiarnia to miejsce, w którym, wzorem wielkich polskich uczonych, będziemy przy kawie i herbacie prezentowali i rozwiązywali problemy matematyczne oraz rozmawiali o studiowaniu matematyki na Politechnice Gdańskiej. Zapraszamy na półgodzinne sesje. Start co pół godziny, od 10:00 do 14:00.
 • "Młody detektyw elektrochemik na tropie" - Ktoś zanieczyścił wodę pitną. Celem eksperymentu jest wykrycie, który ze zbiorników wodnych został zanieczyszczony. Wykorzystaj elektrody diamentowe do oceny obecności zanieczyszczeń, a może uda Ci się też wykryć ich pochodzenie? Alternatywnie, w badaniach wykorzystane zostaną elektrody, które uczestnicy sami wydrukują na drukarkach 3D. Start co godzinę, o 10:00, 11:00, 12:00 i 13:00. Obowiązują wcześniejsze zapisy w namiocie Wydziału FTiMS przed Gmachem Głównym.

Więcej informacji dot. Dnia Otwartego

Do zobaczenia w pierwszy dzień wiosny na WFTiMS!

149 wyświetleń