Nagroda Ministra Nauki dla prof. dr. hab. Józefa E. Sienkiewicza | FTiMS - Politechnika Gdańska

Szukaj

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-02-20

Nagroda Ministra Nauki dla prof. dr. hab. Józefa E. Sienkiewicza

prof. Józef E. Sienkiewicz
Fot. mat. MNiSW
Podczas gali z okazji Dnia Nauki Polskiej, prof. dr hab. Józef E. Sienkiewicz, Dziekan naszego Wydziału, otrzymał Nagrodę Ministra Nauki za całokształt dorobku.

W rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, 19 lutego, przypada Dzień Nauki Polskiej. Z tej okazji w auli Politechniki Warszawskiej odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród najbardziej wyróżniającym się przedstawicielom środowiska akademickiego. Minister nauki Dariusz Wieczorek wręczył 59 nagród: 50 indywidulanych i 9 zespołowych. Nagrody przyznawane były w 4 kategoriach za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności organizacyjnej, wdrożeniowej, dydaktycznej oraz naukowej, a także za całokształt dorobku.

Prof. Józef Eugeniusz Sienkiewicz został nagrodzony za całokształt dorobku naukowego. Prof. Sienkiewicz w latach 2012-2016 pełnił funkcję prorektora ds. nauki, po raz pierwszy został dziekanem WFTiMS w latach 2008-2012. Członek Polskiego Towarzystwa Fizycznego i Europejskiego Towarzystwa Fizycznego. Wśród najważniejszych osiągnięć naukowych znalazły się: rozwinięcie i zastosowanie relatywistycznej wielokonfiguracyjnej metody w rozpraszaniu elektronów i pozytonów na atomach, opis wpływu elektronów z widma ciągłego na atomowy elektryczny moment dipolowy (EDM) oraz współodkrycie stabilnego algorytmu numerycznego rozwiązującego równanie Diraca.

Serdecznie gratulujemy!

141 wyświetleń