Koło Nauki o Materiałach z pokazami w szkołach podstawowych | FTiMS - Politechnika Gdańska

Szukaj

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-02-20

Koło Nauki o Materiałach z pokazami w szkołach podstawowych

osoba trzymająca na ręce płonącą rękawicę

🚀 W piątek 16 lutego 2024 roku Sekcja Pokazowa Koła Nauki o Materiałach wyruszyła w podróż przez świat fizyki inspirowaną magicznymi bajkami i filmami do okolicznych szkół podstawowych! 🌌 Od Krainy Lodu po Królową Śniegu, odkrywaliśmy, że supermoce tak naprawdę mają swoje korzenie w nauce.

🌬️ Wkraczając w świat niskich temperatur, zgłębiliśmy tajemnice ciekłego azotu i jego wpływu na właściwości materiałów. Czy zdajecie sobie sprawę, że lewitacja dzięki nadprzewodnikom oraz efektowi Meissnera to nie tylko element bajki? I tak, balony z helem naprawdę potrafią nas unieść, jak w bajce Odlot!

🔮 Lewitacja nadprzewodników, którą zaprezentowaliśmy, tak naprawdę już od 2004 r. zmienia oblicze transportu kolejowego. Maglev, szanghajski pociąg, porusza się nad magnetycznymi torami oferując nieziemskie prędkości! To nie tylko science fiction - to rzeczywistość!

⚡ Wytworzyliśmy spektakularne pioruny za pomocą maszyny elektrostatycznej, godne samego Zeusa, do tego każdy uczestnik mógł osobiście doświadczyć ,,kopnięcia" prądu na własnej skórze. Na zakończenie stworzyliśmy własny piorun kulisty w mikrofalówce opowiadając jednocześnie o tworzeniu się plazmy.

👩‍🏫 Nasze spotkanie naukowe mieliśmy przyjemność poprowadzić dla uczniów klas 7-8 w Szkole Podstawowej w Kowalach i dla klas 3 w Szkole Podstawowej nr 86 im. prof. Jerzego Sampa w Gdańsku.

👏 Reakcja uczestników była niesamowita! Lewitacja, bomba azotowa i iskrząca plazma wywołały największy entuzjazm.

🗓️ Serdecznie zapraszamy Was na nasze przyszłe wydarzenia, abyście mogli wraz z nami kontynuować odkrywanie świata nauki:

- Dni Otwarte Politechniki Gdańskiej: 21 marca

- Dni Inżynierii Materiałowej: 22 marca

- Bałtycki Festiwal Nauki: 24-25 maja

- Piknik Nauki Fahrenheita: 26 maja

Dołączcie do naszej społeczności odkrywców! 🚀💫

59 wyświetleń