Zbuduj maszynę Goldberga i zdobądź indeks na PG | FTiMS - Politechnika Gdańska

Szukaj

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-01-04

Zbuduj maszynę Goldberga i zdobądź indeks na PG

Zbuduj maszynę Goldberga i zdobądź indeks na PG
Politechnika Gdańska zaprasza uczniów szkół średnich do udziału w wyjątkowym konkursie „Zbuduj Maszynę Goldberga”. Na uczestników czeka nie lada wyzwanie: zaprojektować i skonstruować maszynę działającą na zasadzie domina. Jest o co powalczyć – nagrodą jest indeks na wybranym przez siebie kierunku studiów stacjonarnych.

Celem Konkursu jest aktywizacja uczniów szkół ponadpodstawowych połączona z twórczą zabawą, upowszechniająca wiedzę o zjawiskach przemian energii, leżących u podstaw wielu nauk technicznych.

Do konkursu zgłaszać mogą się drużyny liczące maksymalnie 3 osoby. Przed zespołami nie lada wyzwanie. W ramach zadania konkursowego będą musieli zaprojektować i skonstruować maszynę Goldberga. To urządzenie składające się z wielu elementów i mechanizmów ułożonych względem siebie na zasadzie domina. Uruchomienie pierwszego z nich wyzwala reakcję łańcuchową, która finalnie przynosi z góry zaplanowany efekt.

Konkurs podzielono na dwa etapy. Pierwszy z nich polega właśnie na wspomnianym zaprojektowaniu i zbudowaniu maszyny Goldberga. Zespoły biorące udział w konkursie zobowiązane są nadesłać w formie elektronicznej opis i rysunki poszczególnych członów konstrukcji, a także krótki film dokumentujący działanie wybranych przez uczestnika najważniejszych elementów maszyny. Materiały należy przesłać najpóźniej do dnia 10 marca 2024 roku. Można to zrobić zarówno za pomocą poczty elektronicznej, na adres: maszyna.goldberga@pg.edu.pl, jak i tradycyjnej (liczy się data wpłynięcia przesyłki na uczelnię), na adres:

Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej

Politechnika Gdańska

ul. Narutowicza 11/12

80-233 Gdańsk

z dopiskiem „Konkurs Maszyna Rube Goldberga”

Komisja konkursowa zapozna się z przesłanymi materiałami i oceni merytoryczną poprawność i kompletność projektu maszyny. Następnie wskaże drużyny zakwalifikowane do etapu finałowego. Ten z kolei odbędzie się na terenie kampusu PG, w sobotę 25 maja 2024 roku, w ostatni dzień Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Zespoły będą miały za zadanie zaprezentować działanie skonstruowanych przez siebie maszyn. Członkowie komisji przyznają punkty przeprowadzając ekspercką ocenę prac oraz rozmowy z członkami zespołów na temat przygotowanej konstrukcji. Pod uwagę brane będą zgodność maszyny z założeniami technicznymi, różnorodność zachodzących form przemian energii oraz umiejętność wyjaśnienia zasady działania maszyny przez członków zespołu.

Członkowie trzech najlepszych drużyn otrzymają prawo do podjęcia studiów na wybranych kierunkach studiów stacjonarnych na Politechnice Gdańskiej z pominięciem konkursu świadectw, w przeciągu trzech lat od daty zakończenia konkursu.

Regulamin oraz terminarz konkursu dostępne są na stronie internetowej Politechniki Gdańskiej.

42 wyświetleń