"Zobaczyć protony" - prototypowy układ optyczny naukowców z naszego wydziału zainstalowany na UPenn | FTiMS - Politechnika Gdańska

Data dodania: 2023-11-17

grupa naukowców przed gmachem Penn
Na zdjęciu od lewej: Marta Marszewska, Ellen Park, Dimitris Mihailidis, Alireza Kassaee, Stephen Avery, Jakub Czubek, Marek Maryański
Przez pierwsze dziesięć dni października członkowie Zakładu Inżynierii Materiałowej Wielowymiarowych Detektorów Promieniowania Jonizującego (Jakub Czubek, Marta Marszewska, Marek Maryański) zainstalowali w Pereleman Center for Advanced Medicine, University of Pennsylvania (Philadelphia, PA, USA) prototypowy tomograf laserowy własnej konstrukcji i wykonali serię eksperymentów na terapeutycznych wiązkach protonów w Roberts Proton Therapy Center z użyciem nowego typu radiochromicznego dozymetru polimerowo-żelowego.

Detektor ten charakteryzuje się możliwością wielokrotnego użytku w trój- i czterowymiarowej dozymetrii różnego rodzaju wiązek promieniowania jonizującego. W szczególności, w ramach wspomnianych eksperymentów, zbadana została jego użyteczność dla wiązek protonowych FLASH, o gigantycznych mocach dawki (rzędu 100 Gy/s), które mogą znacznie poprawić skuteczność radioterapii protonowej poprzez zwiększoną ochronę tkanek zdrowych. Nasz Zakład zamierza własną nowatorską technologią wypełnić istotną lukę w metrologii takich wiązek. Współpraca badawcza z Penn jest wspierana przez grant IDUB - AURUM SUPPORTING INTERNATIONAL RESEARCH TEAM BUILDING pt. "Laser CT Scanning of Polymer Gel Dosimeters for High-Definition 3D Quality Assurance in Advanced Proton Therapy of Cancer: Arc-PT and FLASH", a także przez wewnętrzny grant University of Pennsylvania. W projekcie biorą też udział magistrantki Fizyki Medycznej w Penn. Prototypowy Laserowy Tomograf Komputerowy pozostał do dyspozycji amerykańskiej grupy badawczej, która przez następne sześć miesięcy, w ścisłej współpracy z naszym Zakładem, przeprowadzi intensywne badania nad wykorzystaniem dozymetrii żelowej w radioterapii protonowej.  Współpraca ta nakierowana jest na znalezienie rozwiązań, które istotne poprawią skuteczność leczenia chorób nowotworowych, w szczególności w innowacyjnej terapii protonowej FLASH. Obecnie przygotowywane są również wspólne wnioski grantowe, patenty i publikacje.

Podczas swojego pobytu Marek Maryański miał także okazję podzielić się swoją wiedzą (oraz niewiedzą, bez której wiedza nie jest w ogóle możliwa!), wygłaszając wykład o istocie prowadzonych badań. Cała grupa badawcza uczestniczyła także w prestiżowej konferencji prasowej z udziałem tegorocznych zdobywców Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii, Katalin Karikó oraz Drew Weissman, dwojga wynalazców (z Penn) których odkrycie dotyczące modyfikacji zasad nukleozydowych umożliwiło opracowanie szczepionek przeciwko COVID-19.

Wizyta wprowadziła też Martę i Kubę w inspirujący świat nauki amerykańskiej. To miejsce, w którym duży nacisk kładzie się na dyskusje naukowe oraz zadawanie pytań, które poprzez wzbudzenie czystej, naukowej ciekawości, zwiększają motywację i efektywną współpracę. Miejsce, które emanuje przyjazną atmosferą i wyjątkową produktywnością. Tam pomimo pozornego chaosu, zdarza się, że rodzą się nowe idee, praktyczne rozwiązania oraz nowy porządek.

Marek Maryański odwiedził też firmę Precision X-ray, Inc. (Madison, CT, USA), produkującą najwyższej jakości urządzenia wykorzystujące tzw. „szafkowe” źródła rentgenowskie do badań radiobiologicznych i materiałowych. Omawiano możliwości współpracy w rozwoju i komercjalizacji nowych produktów w zakresie dozymetrii 3D.