Data dodania: 2023-11-17
"Zobaczyć protony" - prototypowy układ optyczny naukowców z naszego wydziału zainstalowany na UPenn
Detektor ten charakteryzuje się możliwością wielokrotnego użytku w trój- i czterowymiarowej dozymetrii różnego rodzaju wiązek promieniowania jonizującego. W szczególności, w ramach wspomnianych eksperymentów, zbadana została jego użyteczność dla wiązek protonowych FLASH, o gigantycznych mocach dawki (rzędu 100 Gy/s), które mogą znacznie poprawić skuteczność radioterapii protonowej poprzez zwiększoną ochronę tkanek zdrowych. Nasz Zakład zamierza własną nowatorską technologią wypełnić istotną lukę w metrologii takich wiązek. Współpraca badawcza z Penn jest wspierana przez grant IDUB - AURUM SUPPORTING INTERNATIONAL RESEARCH TEAM BUILDING pt. "Laser CT Scanning of Polymer Gel Dosimeters for High-Definition 3D Quality Assurance in Advanced Proton Therapy of Cancer: Arc-PT and FLASH", a także przez wewnętrzny grant University of Pennsylvania. W projekcie biorą też udział magistrantki Fizyki Medycznej w Penn. Prototypowy Laserowy Tomograf Komputerowy pozostał do dyspozycji amerykańskiej grupy badawczej, która przez następne sześć miesięcy, w ścisłej współpracy z naszym Zakładem, przeprowadzi intensywne badania nad wykorzystaniem dozymetrii żelowej w radioterapii protonowej. Współpraca ta nakierowana jest na znalezienie rozwiązań, które istotne poprawią skuteczność leczenia chorób nowotworowych, w szczególności w innowacyjnej terapii protonowej FLASH. Obecnie przygotowywane są również wspólne wnioski grantowe, patenty i publikacje.
Podczas swojego pobytu Marek Maryański miał także okazję podzielić się swoją wiedzą (oraz niewiedzą, bez której wiedza nie jest w ogóle możliwa!), wygłaszając wykład o istocie prowadzonych badań. Cała grupa badawcza uczestniczyła także w prestiżowej konferencji prasowej z udziałem tegorocznych zdobywców Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii, Katalin Karikó oraz Drew Weissman, dwojga wynalazców (z Penn) których odkrycie dotyczące modyfikacji zasad nukleozydowych umożliwiło opracowanie szczepionek przeciwko COVID-19.
Wizyta wprowadziła też Martę i Kubę w inspirujący świat nauki amerykańskiej. To miejsce, w którym duży nacisk kładzie się na dyskusje naukowe oraz zadawanie pytań, które poprzez wzbudzenie czystej, naukowej ciekawości, zwiększają motywację i efektywną współpracę. Miejsce, które emanuje przyjazną atmosferą i wyjątkową produktywnością. Tam pomimo pozornego chaosu, zdarza się, że rodzą się nowe idee, praktyczne rozwiązania oraz nowy porządek.
Marek Maryański odwiedził też firmę Precision X-ray, Inc. (Madison, CT, USA), produkującą najwyższej jakości urządzenia wykorzystujące tzw. „szafkowe” źródła rentgenowskie do badań radiobiologicznych i materiałowych. Omawiano możliwości współpracy w rozwoju i komercjalizacji nowych produktów w zakresie dozymetrii 3D.
-
2024-11-22
INTERNATIONAL DAYS na PG
-
2024-11-21
Tegoroczny "Nabój fizyczny" za nami