Seminarium Wydziału FTiMS – 1 grudnia 2023 roku | FTiMS - Politechnika Gdańska

Seminarium Wydziału FTiMS – 1 grudnia 2023 roku

Politechnika Gdańska

Szanowni Państwo,

informujemy, że w dniu 1 grudnia (piątek) o godzinie 11:15 w sali 121 w Gmachu Głównym

Prof. dr hab. Wacław Marzantowicz

Wydział Matematyki i Informatyki

Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu

wygłosi wykład pt. "Minimalne triangulacje, czyli od topologii przez kombinatorykę aż do wykorzystania obliczeń komputerowych".

Abstrakt: W badaniu obiektów geometrycznych, aby obliczyć niezmienniki topologiczne, często liczbowe, określające typ przestrzeni wykorzystuje się triangulacje. Triangulacja jest to przedstawienie rozmaitości jako sumy elementarnych komórek - sympleksów przecinających się tylko wzdłuż swoich ścian. Oczywistym jest, że warto jest szukać triangulacji z minimalną liczbą sympleksów, czy też tylko z minimalną liczbą wierzchołków. Wykład ten poświęcony będzie metodom szacowania liczby wierzchołków minimalnych triangulacji, przykładom i zastosowaniom. W ostatnich latach wykorzystuje się metody (programy) komputerowe w badaniu tych zagadnień co prowadzi do ogromnych wyzwań obliczeniowych, które też przedstawimy.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!