RedOx - nowe koło naukowe na Wydziale | FTiMS - Politechnika Gdańska

Szukaj

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-10-05

RedOx - nowe koło naukowe na Wydziale

plakat informujący o wydarzeniu
RedOx jest inicjatywą studentów i doktorantów zainteresowanych elektrochemią, fotochemią, katalizą i zagadnieniami pokrewnymi. Jego głównymi celami jest poszerzenie wiedzy i umiejętności a także prowadzenie badań podstawowych i wdrożeniowych dotyczących procesów przeniesienia ładunku elektrycznego i materiałów o znaczeniu w elektrochemii. Ponadto naszą misją jest rozwijanie życia naukowego studentów, poszerzanie zainteresowań i umożliwianie twórczej pracy.

Opiekunem Międzywydziałowego Koła Naukowego RedOx jest dr hab. inż. Jacek Ryl, prof. uczelni.

Elektrochemia? To całkiem szerokie pojęcie i ma zastosowanie w wielu dziedzinach nauki, technologii, przemyśle i życiu codziennym. Z elektrochemią mamy do czynienia w: bateriach i akumulatorach, procesach elektrolizy i katalizy, ochronie przed korozją, tworzeniem nowych materiałów, sensorach, redukcji emisji gazów cieplarnianych, gospodarki wodnej.

Wiedza w tym obszarze ma potencjał do tworzenia innowacyjnych rozwiązań oraz rozwijania nowych technologii.

Aktywności przewidziane na rok akademicki 2023/2024:

1. Knowledge transfer - wykłady

Cykl wykładów będzie prowadzony przez cały rok akademicki 2023/24, a jego celem będzie zaproszenie naukowców i specjalistów zajmujących się szeroko pojętą elektrochemią.

2. Knowledge transfer – warsztat

Ideą tego wydarzenia jest zapoznanie członków RedOx z różnymi zaletami elektrochemii, mając na celu stronę praktyczną. W ramach warsztatów studenci odbędą wycieczki po różnych obiektach badawczych.

3. Nowe życie odpadów organicznych – projekt naukowy

Projekt koncentruje się na pracy w małych grupach przy rozwiązywaniu zadań naukowych. W świecie niedoborów fundamentalne znaczenie ma pełne wykorzystanie każdego zasobu. Kilka podzadań tego projektu obejmuje przygotowanie i scharakteryzowanie węgla aktywnego z odpadów i ich wykorzystanie do magazynowania energii, ocenę potencjału kiszonki, jako elektrolitu w różnych procesach lub badania nad wykorzystaniem mocznika do wydzielania wodoru lub ogniw paliwowych.  Możesz przyjść z własnym pomysłem jak z odpadu można zrobić elektrochemiczny skarb.

4. Stwórz własny świat, w którym będziesz przenosił ładunki elektryczne– projekt naukowy

Projekt poświęcony jest wykorzystaniu technologii wytwarzania addytywnego w nauce i życiu codziennym. Członkowie RedOx, dzięki dostępowi do różnych technik druku 3D (FDM, SLA, SLS, DIW) będą mogli wytwarzać własne kompozyty do druku 3D, drukować macierze elektrod, ogniwa wtrysku przepływowego, projektować elektrolizery o różnej hydrodynamice itp.

Zainteresowany? Odezwij się do Nas już dziś :)

https://www.facebook.com/redoxkn

675 wyświetleń