Pomorska Noc Naukowców na WFTiMS | FTiMS - Politechnika Gdańska

Szukaj

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-09-12

Pomorska Noc Naukowców na WFTiMS

plakat informujący o wydarzeniu
W ramach odbywającej się 29 września 2023 r. Pomorskiej Nocy Naukowców, Wydział FTiMS organizuje szereg niezwykle ciekawych wykładów, warsztatów i pokazów. Poniżej prezentujemy ich listę i serdecznie zapraszamy do licznego w nich udziału.

Wykłady:

Fizyk pod wodą, czyli o fizyce i biofizyce nurkowania – dr inż. Brygida Mielewska, prof. PG

Co się dzieje w organizmie człowieka, kiedy, dla przyjemności lub z konieczności, schodzi pod wodę? Jak reguluje głębokość zanurzenia i co decyduje o jego bezpieczeństwie? Czym jest narkoza azotowa, wielki błękit i efekt przerębla? O tym, w przepięknym klimacie podwodnych zdjęć, na wykładzie Fizyk pod wodą, czyli o fizyce i biofizyce nurkowania

Oppenheimer i tajemnica pierwiastka 94 – prof. dr hab. Inż. Tomasz Klimczuk

Rzecz będzie o historii odkrycia jednego z najdziwniejszych pierwiastków, sztucznie wytworzonego potwora, który do sierpnia 1945 roku nazywany był element-94. Opowiem o ludziach, w tym oczywiście o J. Robert Oppenheimerze, którzy nie tylko odkryli pierwiastek 94, ale zbadali jego właściwości i zbudowali pierwszą bombę atomową, zdetonowaną na pustymi niedaleko miasteczka Alomogordo w stanie Nowy Meksyk. Przedstawię wybitnych naukowców (cześć z nich tworzyła wyjątkowy klub UPPu) i szpiegów, których można było zobaczyć w filmie Oppenheimer.

Pies ratowniczy - narzędzie i partner, o ludziach i psach pracujących w Straży Pożarnej - Michał Szalc, Katarzyna Wodniak Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza PSP i OSP Gdańsk

Psy ratownicze pracują w Straży Pożarnej od wielu lat, ale nie wszyscy wiedzą jak ważna i trudna jest to praca. W trakcie wykładu osoby pracujące z nimi na co dzień opowiedzą, jak wygląda ich trening oraz o tym w jaki sposób ratują ludzi. Dowiemy się jak jednocześnie ciężka i sprawiająca dużo satysfakcji jest to praca. Jeżeli chcecie spotkać bohaterów tych dwunożnych, ale również ich czworonożnych partnerów przyjdźcie na Noc Naukowców na Politechnikę! Uwaga, pieski na pewno będą domagać się od Was głaskania i miłego słowa. W końcu nawet bohater potrzebuje czasem podrapania za uszkiem!

Warsztaty:

Gry logiczne – dr Agnieszka Bartłomiejczyk, prof. PG i Naukowe Koło Matematyki PG

Gry rozwijają naszą kreatywność, pobudzają wyobraźnię i kształtują sposób myślenia. Warsztaty dają świetną możliwość by rozwinąć swoje umiejętności w budowaniu strategii czy szybkiej ocenie sytuacji. Poprzez wspólną grę ze studentami matematyki poznamy tajniki m.in. takich gier jak szachy, Dobble czy Ubongo, a także ułożymy kostkę Rubika pod okiem mistrza. Serdecznie zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych!

Pokazy:

Pokaz pirotechniczny – mgr inż. Daniel Jaworski

Zapraszamy serdecznie na pirotechniczny pokaz mgr inż. Daniela Jaworskiego! W czasie pokazu doświadczą Państwo szerokiego wachlarza możliwości jakie zapewniają materiały pirotechniczne. Nie obędzie się bez huków, błysków, różnobarwnych płomieni oraz stopienia tego i owego!

Noc z astrofizyką – Astroficzne Koło Naukowe PG

  • "Symulacja zakrzywiania czasoprzestrzeni" Interaktywna symulacja czasoprzestrzeni oraz oddziaływań ciężkich obiektów na mniejsze. Na tej podstawie wytłumaczymy także, dlaczego czas w pobliżu czarnej dziury płynie wolniej.
  • "Rocket ONE" Przedstawienie zasady działania na modelu rakiety wraz z prelekcją o używanych paliwach. W ramach aktywności odpalona zostanie mini rakieta.
  • "IT junior" Czyli aktywność prezentująca np. jak zagrać melodię na owocach lub innych nietypowych obiektach za pomocą programowania.
  • "Warsztaty mikroskopii" Badanie próbek, które przygotują także odwiedzający. Możliwość użycia smartfonu do zrobienia zdjęcia preparatu w powiększeniu. Prelekcja o podstawach mikroskopii.
  • "Obserwacje astronomiczne" Obserwacje prowadzone będą zależnie od warunków atmosferycznych. Bezwzględnie od nich jednak, będzie można wziąć udział w pokazie teleskopów i warsztatach korzystania z nich.

Świat ciekawych materiałów – Koło Nauki o Materiałach PG

Jako koło naukowe zajmujemy się inżynierią materiałową oraz nanotechnologią. Na naszym stanowisku zaprezentujemy lewitujące nadprzewodniki oraz wytłumaczymy zasadę ich działania. Oprócz tego pojawią się tajemnicze kropki kwantowe, świecące pod wpływem światła UV. Nieodłączną częścią dzisiejszego świata są półprzewodniki, o nich również opowiemy oraz przedstawimy, w jaki sposób je wykorzystujemy. Będzie istniała możliwość zapoznania się z zasadą działania technologii wodorowej, będącą prężnie rozwijającą się gałęzią przemysłu energetycznego.

Ciekawa fizyka – Koło Naukowe Studentów Fizyki PG

Czy zastanawialiście się skąd sterowane auto wie jak ma jechać albo jak działa radio? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi przy stanowisku Koła Naukowego Studentów Fizyki

Zapisy i szczegóły

216 wyświetleń