Dr hab. Tomasz Wąsowicz, prof. PG zrealizuje grant badawczy na synchrotronie MaxIV Laboratory | FTiMS - Politechnika Gdańska

Data dodania: 2023-05-25

dr hab. Tomasz Wąsowicz, prof. PG
fot. Marcin Hoppe

Komisja konkursowa synchrotronu MaxIV Laboratory w Szwecji przyznała dr. hab. Tomaszowi Wąsowiczowi, prof. uczelni z Instytutu Fizyki i Informatyki Stosowanej, czas eksperymentalny oraz bezpłatny dostęp do infrastruktury badawczej linii FinEstBeAMS na realizację projektu: Elucidating the mechanism of site-specific fragmentation of isoxazole and oxazole after C 1s, N 1s, and O 1s photoionization. Będzie to jedyny polski projekt w tej edycji konkursu.

Tematyka eksperymentu wpisuje się w prowadzone przez prof. Wąsowicza badania przykrawędziowej dynamiki rozpadu molekuł biologicznych. W szczególności celem projektu jest zbadanie fragmentacji specyficznej dla danego miejsca cząsteczki heterocyklicznej izoksazolu (1,2-oksazolu) i oksazolu (1,3-oksazolu) zainicjowanej przez wewnątrzpowłokową fotojonizację przy krawędziach C 1s, N 1s, and O 1s. Selektywna dysocjacja wywołana przez fotojonizację rdzenia biomolekuł ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia procesów i dynamiki uszkodzeń radiacyjnych zachodzących w tych cząsteczkach. Dodatkowo podejmowane są próby zastosowania tego mechanizmu jako tzw. "nożyczek chemicznych". W tym kontekście, elektrony powłoki wewnętrznej mogą dostarczyć szczegółowych informacji na temat określonych wiązań chemicznych, ponieważ są one zlokalizowane w określonych miejscach molekularnych, a zatem są pod wpływem otaczającego je środowiska chemicznego. Specyficzność miejsca jest osiągana dla tych samych atomów w różnych środowiskach chemicznych, ponieważ ich energie wiązania na poziomie rdzenia są zwykle przesunięte.