Data dodania: 2023-03-10
Ogólnopolski Dzień Otwarty na WFTiMS już 21 marca 2023 r.
Ogólnopolski Dzień Otwarty na Politechnice Gdańskiej skierowany jest do uczniów i nauczycieli szkół średnich. Jego celem jest prezentacja oferty studiów na PG. Wydarzenie odbędzie się we wtorek, 21 marca, zarówno stacjonarnie, jak i online, a szczegółowe informacje znaleźć można na stronie www.wirtualna.pg.edu.pl.
Co zaplanowaliśmy dla Was na WFTiMS?
Laboratorium „Materiały przyszłości” to interaktywny pokaz najnowszych osiągnięć w dziedzinie inżynierii materiałowej. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak nowe materiały mogą zmienić nasze życie to przyjdź i przekonaj się sam! – hol Centrum Nanotechnologii A (budynek 4), bez limitu uczestników, godziny trwania: 10:00-14:00, pokazy w trybie ciągłym.
„Let’s make some space, czyli jak robimy kosmos na PG” Jeśli jesteś zainteresowany/a tematyką kosmosu zapraszamy na nasze stoisko, na którym czeka na Ciebie największy mobilny teleskop wraz z Członkami Astrofizycznego Koła Naukowego PG, którzy chętnie opowiedzą więcej na temat obserwacji czy zjawisk astrofizycznych. Kosmicznie zapraszamy! - przestrzeń przed Centrum Nanotechnologii A (budynek 4), stoisko prezentujące w trybie ciągłym pomiędzy 10:00 a 14:00.
Pokazy fizyki doświadczalnej – hol przed Audytorium Maximum, Gmach Główny (budynek 1), 3 stanowiska działające w sposób ciągły, bez limitu uczestników, zapraszamy pomiędzy 10:00 a 14:00.
Kawiarnia Szkocka to miejsce spotkań Lwowskiej Szkoły Matematycznej działającej w okresie międzywojennym. W kawiarni spotkać można było takich matematyków jak Stefan Banach, Hugo Steinhaus, Stanisław Ulam. Nasza Kawiarnia to miejsce, w którym, wzorem wielkich polskich uczonych, będziemy przy kawie i herbacie prezentowali i rozwiązywali problemy matematyczne oraz rozmawiali o studiowaniu matematyki na Politechnice Gdańskiej. Zapraszamy na półgodzinne sesje.
Zapisy w namiocie Wydziału, start co pół godziny między 10:00 a 13:00. Do 10 osób na wejście.
„Studenci – Kandydatom” to 15-minutowe wykłady, prowadzone przez studentów Wydziału FTIMS, na następujące tematy:
1) „Kryminał i matematyka.” Opowiemy jak za pomocą równań i pochodnej funkcji można potwierdzić alibi.
2) „Trajektoria lotu piłki, czyli jak studenci Wydziału FTiMS pomagają sportowcom.”
3) „"Promieniowanie rentgenowskie. Co wiemy o promieniowaniu X?" Na wykładzie poznamy naturę tego promieniowania oraz jego historię.
4). „Alicja w krainie nano.” Opowiemy o miejscu skali nano we wszechświecie i o niesamowitych właściwościach obiektów nanometrycznych.
Wykłady poprzedzone krótką prezentacją oferty edukacyjnej Wydziału.
Całość potrwa ok. 60 minut. Sala 252 GG. Dwie tury, start o 10:00 i 11:30.
Wycieczka po Wydziale FTIMS – części mieszczącej się w Gmachu Głównym, , z nami odwiedzicie Bibliotekę główną, Dziekanat, sale zajęciowe, hol przed Audytorium Maximum, laboratoria Mechaniki i Ciepła, Elektryczności i Magnetyzmu oraz Optyki (sale 7-9). Wycieczki startują z namiotu WFTiMS zlokalizowanego przed Gmachem Głównym, całość trwa 30 minut, grupy do 15 osób, nowa grupa wyrusza co godzinę: o 10:00, 11:00 i 12:00.
Wycieczka po Wydziale WFTiMS – część mieszcząca się w Centrum Nanotechnologii A. W czasie wycieczki będzie można zobaczyć nowoczesne Centrum Nanotechnologii A, w którym uczą się studenci kierunków Nanotechnologia i Inżynieria Materiałowa. Będzie można zobaczyć typową salę zajęciową, Regionalną Bibliotekę Nanotechnologii, ale przede wszystkim nowoczesne laboratoria! Zwiedzicie laboratoria syntezy gdzie tworzy się zupełnie nowe materiały oraz nanostruktury; mikroskopy elektronowe i mikroskopy sił atomowych, które pozwalają zobaczyć nanocząstki oraz inne ultranowoczesne laboratoria służące do badania magnetyzmu, nadprzewodnictwa, oddziaływania materii z promieniowaniem i wiele innych. Wycieczki startują z namiotu WFTiMS zlokalizowanego przed Gmachem Głównym, całość trwa 30 minut, grupy do 20 osób, nowa grupa wyrusza co godzinę: o 10:30, 11:30, 12:30.
Inspirujące wykłady w formule hybrydowej
Krótkie, ale Mega! ciekawe wykłady, będące przykładem zagadnień charakterystycznych dla poszczególnych wydziałów. Jest to propozycja dla osób, które odwiedzą Politechnikę, ale również dla tych, którzy nie będą mieli takiej możliwości. Zapraszamy na nasz kanał YouTube.
Budynek nr 11, I piętro, sala konferencyjna
9:30–9:50 Plazmonika i jej zastosowania, czyli krótko o tym, jak fizyka łączy się z informatyką i medycyną przyszłości
Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej
prowadzący: dr inż. Paweł Syty
Plazmonika to stosunkowo nowa dziedzina nauki z pogranicza optyki i fizyki ciała stałego. Na wykładzie opowiem o tym, jakie zjawiska ona bada oraz o ich wykorzystaniu w praktyce. W szczególności pokażę, jak plazmonika, w połączeniu z nowoczesnymi metodami informatycznymi (m.in. związanymi z uczeniem maszynowym) może w niedalekiej przyszłości pozwolić na szybszą i skuteczniejszą terapię niektórych chorób.
Program i linki do konkretnych spotkań na MS Teams:
- Wycieczka zdalna po Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej 15:30 - 16:15
- Wirtualne stoisko Wydziału – Poznaj kierunki Fizyka Techniczna i Inżynieria Biomedyczna 16:15 - 17:15
- Wirtualne stoisko Wydziału – Poznaj kierunki Inżynieria Materiałowa i Nanotechnologia 16:30 - 17:30
- Wirtualne stoisko Wydziału – Poznaj kierunek Matematyka 16:45 - 17:45
Do zobaczenia!
-
2024-11-22
INTERNATIONAL DAYS na PG
-
2024-11-21
Tegoroczny "Nabój fizyczny" za nami