Matematyka dla społeczeństwa | FTiMS - Politechnika Gdańska

Data dodania: 2022-12-05

Matematyka dla społeczeństwa

uczestnicy warsztatów

W dniach 24-25 listopada odbyły się na naszym Wydziale warsztaty “Mathematics for Society 2022: Health, Industry and Sustainable Development”. Celem warsztatów było przedyskutowanie skuteczności różnorodnych zaawansowanych metod matematyki przemysłowej i narzędzi analizy danych medycznych, zwłaszcza w kontekście międzywydziałowego projektu OPT iGEN SANITAS realizowanego na Politechnice Gdańskiej przy współpracy pięciu wydziałów:  Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, Wydziału Chemicznego, Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska, Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej oraz Wydziału Zarządzania i Ekonomii.

Jednocześnie wydarzenie to było okazją do zacieśnienia współpracy interdyscyplinarnej pomiędzy różnymi ośrodkami naukowymi. W tegorocznej edycji gościliśmy przedstawicieli Wydziału Matematyki Politechniki Wrocławskiej (dr Michał Balcerek, dr hab. inż. Krzysztof Burnecki, prof. uczelni, dr inż. Mateusz Świtała, dr hab. inż. Agnieszka Wyłomańska, prof. uczelni) oraz Centrum Dioscuri w Topologicznej Analizie Danych działającego przy Instytucie Matematycznym PAN (dr hab. Paweł Dłotko oraz doktoranci mgr Davide Gurnari i mgr Niklas Hellmer). Zaproszone wykłady wygłosiły również dr hab. Małgorzata Gawrycka, prof. uczelni  (dziekan WZiE), dr hab. inż. Aneta Łuczkiewicz, prof. uczelni (WILiŚ, prodziekan ds. współpracy i promocji) oraz dr hab. inż. Małgorzata Szczerska, prof. uczelni (WETI, kierownik Projektu OPT iGEN SANITAS). Przedstawione prezentacje dotyczyły m.in. wykrywania patogenów (w tym wirusa SARS-CoV-2) i pozostałości leków w ściekach przy użyciu biosensorów, celów zrównoważonego rozwoju, wybranych zagadnień topologicznej analizy danych czy matematycznych metod wczesnego wykrywania awarii w maszynach górniczych. Podczas warsztatów studenci Matematyki Dorian Falęcki, Marek Jendernalik, Adrian Stolarek, i Patryk Topór opowiedzieli o działalności Naukowego Koła Matematyki PG.

Organizatorami warsztatów byli dr hab. inż. Małgorzata Szczerska, prof. uczelni oraz prof. dr hab. Grzegorz Graff, dr hab. Paweł Pilarczyk, prof. uczelni i dr inż. Justyna Signerska-Rynkowska z naszego wydziału.

Więcej informacji na stronie Projektu OPT iGEN SANITAS oraz na stronie warsztatów.