Data dodania: 2022-11-09
Program wymiany studentów i naukowców – oferta wyjazdowa 2023-24
Program jest realizowany we współpracy z instytucjami z krajów objętych umowami i porozumieniami międzyrządowymi i międzyresortowymi, zwanymi dalej instytucjami partnerskimi (np. ambasady, instytuty kultury, agencje).
Kraje biorące udział w ofercie wyjazdowej
Bułgaria, Chiny, Chorwacja, Czechy, Egipt, Grecja, Japonia, Kazachstan, Macedonia Północna, Mongolia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Tajwan, Tunezja, Ukraina, Węgry, Wietnam.
Uwaga: możliwe jest rozszerzenie powyższej oferty wyjazdowej w przypadku wejścia w życie kolejnych umów międzynarodowych i programów współpracy, podjęcia przez Rzeczpospolitą Polską współpracy bilateralnej z innymi krajami lub otrzymania przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej oferty stypendialnej drogą dyplomatyczną.
Oferta wyjazdowa – naukowcy
W ramach tegorocznej edycji, pracownicy naukowi mogą wnioskować o wyjazdy trwające od 3 dni do 12 miesięcy, do następujących krajów: Bułgaria, Chiny, Czechy, Egipt, Grecja, Japonia, Kazachstan, Macedonia Północna, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Ukraina, Węgry, Wietnam.
Szczegółowe informacje dostępne są w ogłoszeniu o naborze wniosków.
Oferta wyjazdowa – studenci
Studenci zainteresowani wyjazdami w ramach programu, również na czas od 3 dni do 12 miesięcy, wybrać mogą: Bułgarię, Chiny, Chorwację, Czechy, Egipt, Japonię, Kazachstan, Macedonię Północną, Rumunię, Serbię, Słowację, Słowenię, Tajwan, Tunezję, Ukrainę, Węgry, Wietnam.
Szczegółowe informacje dostępne są w ogłoszeniu o naborze wniosków.
Nabór i sposób aplikowania
Wniosek należy złożyć wyłącznie w formie elektronicznej w systemie teleinformatycznym Agencji. W celu złożenia wniosku należy wcześniej założyć konto w systemie teleinformatycznym Agencji.
Wniosek należy wypełnić w języku polskim. Załączniki do wniosku mogą być sporządzone w polskiej lub angielskiej wersji językowej. Dopuszcza się złożenie kopii dyplomu doktorskiego w języku łacińskim.
Wnioskodawca może złożyć wyłącznie jeden wniosek w danym naborze w ramach Programu, obejmujący wyjazd do jednego ośrodka goszczącego. W przypadku złożenia więcej niż jednego wniosku, do oceny zostanie skierowany wniosek złożony jako ostatni w naborze.
Termin złożenia wniosku upływa wskazanego poniżej dnia o godzinie 15:00:00 czasu lokalnego dla Warszawy:
- Bułgaria – 20 grudnia 2022 roku,
- Chiny – 20 grudnia 2022 roku,
- Chorwacja – 20 grudnia 2022 roku,
- Czechy – 20 grudnia 2022 roku,
- Egipt – 20 grudnia 2022 roku,
- Grecja – 20 grudnia 2022 roku,
- Japonia – 31 marca 2023 roku,
- Kazachstan – 20 grudnia 2022 roku,
- Macedonia Północna – 20 grudnia 2022 roku,
- Mongolia – 20 grudnia 2022 roku,
- Rumunia – 20 grudnia 2022 roku,
- Serbia – 20 grudnia 2022 roku,
- Słowacja – 20 grudnia 2022 roku,
- Słowenia – 20 grudnia 2022 roku,
- Tajwan – 20 grudnia 2022 roku,
- Tunezja – 20 grudnia 2022 roku,
- Ukraina – 20 grudnia 2022 roku,
- Węgry – 20 grudnia 2022 roku,
- Wietnam – 20 grudnia 2022 roku.
Zakres tematyczny działań realizowanych w ramach Programu
W ramach Programu uprawnione są wyjazdy, których celem może być:
- odbycie studiów częściowych,
- odbycie studiów wyższych (II stopnia lub doktoranckich),
- odbycie stażu naukowego,
- wizyta naukowa (tj. krótki pobyt studyjny),
- uczestnictwo w szkole letniej języka i kultury kraju partnera (tj. letnie kursy językowe),
- prowadzenie w ośrodku goszczącym zajęć dydaktycznych,
- inne formy aktywności naukowej lub akademickiej powiązane z realizacją studiów, wykładów, przygotowaniem pracy doktorskiej lub pracy naukowej.
We wniosku Wnioskodawca przedstawia jedno lub więcej wskazanych powyżej działań, które zamierza zrealizować w zagranicznym ośrodku goszczącym, wskazując ich cele, znaczenie dla jego studiów lub rozwoju kariery naukowej oraz uzasadniając wybór ośrodka goszczącego dla planowanych działań.
Ramy czasowe realizacji projektu
Oferta w ramach Programu dotyczy wyjazdów, które odbędą się w roku akademickim 2023/2024 (rozpoczęcie zgodnie z systemem edukacji danego kraju) oraz szkół letnich i letnich kursów językowych, które odbędą się latem 2023 roku.
Wyjazdy w ramach programu mogą trwać od 3 dni do 12 miesięcy w danym roku akademickim – w zależności od zapisów umowy, w oparciu i którą odbywa się dwustronna współpraca międzynarodowa.
Długość realizacji projektu zależy od postanowień umowy podpisanej ze Stypendystą. Realizacji projektu powinna odbywać się w trybie ciągłym. Na zasadzie odstępstwa od tej zasady, dopuszczalny jest okres przebywania poza ośrodkiem goszczącym nie dłuższy niż 1/5 ogólnego wymiaru pobytu (w tym konferencje, urlopy, uzasadnione wyjazdy okolicznościowe lub inne nieobecności).
Lista wymaganych dokumentów i załączników
Studenci studiów pierwszego, drugiego stopnia lub jednolitych magisterskich oraz absolwenci studiów wyższych, którzy uzyskali dyplom po 2 października 2020 roku:
- pismo z uczelni popierające udział Wnioskodawcy w Programie, wydane przez właściwe biuro współpracy z zagranicą lub inną powołaną do tego jednostkę ogólnouczelnianą wraz z zaświadczeniem o średniej ocen z ostatniego roku studiów (wzór pisma stanowi załącznik nr 2 do Ogłoszenia o naborze wniosków),
- CV Wnioskodawcy z uwzględnieniem szczególnych osiągnięć,
- plan pobytu – zakres planowanych do realizacji zadań, wraz z uzasadnieniem wybory ośrodka goszczącego,
- list motywacyjny uzasadniający chęć wyjazdu i opisujący zakładany wpływ uczestnictwa na dalszą karierę zawodową,
- kopie dyplomów wraz z ocenami (dotyczy absolwentów studiów I lub II stopnia),
- opinia opiekuna lub promotora z jednostki polskiej o kandydacie i planowanym projekcie/programie wyjazdu (nie dotyczy absolwentów),
- kopia potwierdzenia przyjęcia na staż lub studia przez partnera zagranicznego – chyba, że w opisie szczegółowym oferty do danego kraju widnieje inna informacja (wymóg nie dotyczy kursów językowych).
Doktoranci i nauczyciele akademiccy oraz pracownicy naukowi:
- pismo z uczelni popierające starania Wnioskodawcy, wydane przez biuro współpracy z zagranicą lub inną powołaną do tego celu jednostkę ogólnouczelnianą; w przypadku doktorantów pismo musi zawierać potwierdzenie statusu doktoranta (wzór pisma stanowi załącznik nr 3 do Ogłoszenia o naborze wniosków),
- CV Wnioskodawcy, zawierające m.in.: informacje o wykształceniu, przebiegu pracy badawczej ze wskazaniem instytucji i roli w projekcie, stażach naukowych, nagrodach, dodatkowej działalności naukowej, jak np. członkostwo w organizacjach naukowych – maksymalnie 3 strony,
- wykaz publikacji – maksymalnie 10 publikacji nie starszych niż z roku 2016,
- plan badawczy pobytu opisujący aktywności planowane do realizacji w ośrodku goszczącym wraz z uzasadnieniem wybory ośrodka goszczącego,
- przewidywany wpływ uczestnictwa w Programie na rozwój kariery zawodowej Wnioskodawcy,
- opinia opiekuna lub promotora z jednostki polskiej o kandydacie i planowanym projekcie/programie wyjazdu (nie dotyczy osób ze stopniem doktora habilitowanego i tytułem profesora),
- kopia najwyższego uzyskanego dyplomu,
- kopia dokumentu lub korespondencji z instytucją przyjmującą potwierdzająca jednoznaczne przyjęcie na staż przez ośrodek zagraniczny w danym terminie.
Ważne
Przed złożeniem aplikacji należy zapoznać się z uwagami dotyczącymi kryteriów dla poszczególnych krajów (np. wiek kandydatów). W przypadku niektórych krajów lista uczelni, w których może odbywać się pobyt stypendialny jest zamieszczona w ofercie danego kraju (np. Meksyk). Posiadanie zaproszenia, czy potwierdzenie istniejącej współpracy jest warunkiem koniecznym uzyskania stypendium (chyba że warunki szczegółowe wymiany z danym krajem stanowią inaczej).
-
2025-01-14
CAETS Communication Prize 2025
-
2025-01-14
74 Olimpiada Fizyczna na WFTiMS