Dr inż. Damian Głowienka laureatem konkursu M-ERA.NET 3 Call 2021 | FTiMS - Politechnika Gdańska

Szukaj

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-07-07

Dr inż. Damian Głowienka laureatem konkursu M-ERA.NET 3 Call 2021

Dyplomantka Katarzyna Cudo oraz dr inż. Damian Głowienka
Fot.: Marcin Hoppe
Realizowany przez dr inż. Damiana Głowienkę – kierownika projektu z ramienia polskiego zespołu badawczego, w którego skład wchodzi dr hab. inż. Jędrzej Szmytkowski, prof. PG, a także dyplomantka Katarzyna Cudo (na zdjęciu) i Katarzyna Wiśniewska – projekt nosi tytuł „Półprzezroczyste ogniwa fotowoltaiczne do zastosowań szklarniowych”.

Projekt porusza problematykę dostępu żywności dla wszystkich ludzi na świecie. Stanowi ona jedno z najważniejszych współczesnych wyzwań. Obecnie rolnictwo napotyka pewne negatywne czynniki, takie jak wylesianie, nadmierne zużycie wody oraz zanieczyszczenia wód i gleb przez stosowane pestycydy. Dlatego jednym z obiecujących trendów do wydajniejszego użytkowania gruntów oraz zmniejszenia zużycia wody i pestycydów jest produkcja żywności oparta na systemach szklarniowych. Jednakże intensywna eksploatacja szklarni ma jedno główne ograniczenie, którym jest wyższe zużycie energii w porównaniu z tradycyjnym rolnictwem. W związku z tym, głównym celem tego projektu jest opracowanie półprzezroczystych ogniw słonecznych, które integrując się z konstrukcjami szklarniowymi mogą służyć jako źródło energii elektrycznej. W ramach projektu zostanie opracowana koncepcja szklarni o zerowym zużyciu energii, zapewniająca realne rozwiązania dla zrównoważonego rolnictwa i zmniejszenia uzależnienia od paliw kopalnych.

Cały projekt jest realizowany w konsorcjum międzynarodowym, w skład którego (oprócz Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej) wchodzą również jednostki z Tajwanu, Czech oraz Danii:

  1. National Taiwan University – Assoc. Prof. Dr. Yulia Galagan,
  2. Institute of Experimental Botany of the Czech Academy of Sciences – Assoc. Prof. Dr. Radomira Vankova,
  3. InfinityPV – Dr. Frederik C. Krebs.

Koordynatorem międzynarodowego konsorcjum jest Assoc. Prof. Dr. Yulia Galagan z National Taiwan University.

Wartość całego projektu wynosi 1 075 000 €. Wysokość dofinansowania, przyznanego przez Narodowe Centrum Nauki, przypadająca na Politechnikę Gdańską wynosi 757 364 zł.

Laureatowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

594 wyświetleń