Seminarium WFTiMS 4 lutego 2022 r. | FTiMS - Politechnika Gdańska

Data dodania: 2022-01-28

Seminarium WFTiMS 4 lutego 2022 r.

Centrum Nanotechnologii A
Fot.: Paulina Staniszewska

SEMINARIUM WYDZIAŁU FIZYKI TECHNICZNEJ I MATEMATYKI STOSOWANEJ związane z otwarciem przewodu habilitacyjnego

4 lutego (piątek) o godz. 11.15 w formie online poprzez aplikację MS Teams (link znajduje się na końcu wiadomości)

dr inż. Jacek Dziedzic

Instytut Nanotechnologii i Inżynierii Materiałowej, Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej PG

wygłosi wykład p.t. "Rozwój metod obliczeniowych struktury elektronowej w kierunku połączenia z metodami klasycznymi"

Abstrakt:

Metody obliczeniowe struktury elektronowej, w szczególności teoria funkcjonału gęstości, umożliwiają wiarygodne przewidywanie geometrii, energetyki, a nawet dynamiki układów w skali atomowej i w nanoskali. Niestety ich niekorzystna złożoność obliczeniowa (rosnąca co najmniej z sześcianem liczby atomów dla metod w ujęciu konwencjonalnym) poważnie ogranicza dostępne rozmiary badanych układów oraz skale czasowe – do ok. tysiąca atomów i skal nie dłuższych niż setki pikosekund.

Jednym ze sposobów radzenia sobie z tą trudnością jest łączenie takich metod kwantowych z podejściami klasycznymi – np. z metodami kontynualnymi lub metodami cząstek. Pokażę i omówię przykłady dwóch technik tego rodzaju, które rozwijałem w swojej pracy badawczej. W ramach pierwszej z nich opracowałem podejście kontynualnego rozpuszczalnika, którym można otoczyć traktowany kwantowo układ, co pozwala na badanie np. białek w środowisku wodnym lub elektrod zanurzonych w elektrolicie. W ramach drugiego z podejść zajmowałem się połączeniem liniowo skalującej się teorii funkcjonału gęstości z klasyczną metodą potencjału polaryzowalnego typu AMOEBA w jedną w pełni samouzgodnioną technikę umożliwiającą wzajemną polaryzację podukładów kwantowego i klasycznego. Oba omawiane podejścia pozwalają znacznie zwiększyć rozmiary układów dostępnych do badania na drodze obliczeniowej, oferując przy tym wysoką dokładność wyników.

Link do seminarium:

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!