Data dodania: 2022-01-12
Co nowego w świecie nadprzewodnictwa - 13 stycznia 2022 r.
Profesor Tuson Park jest kierownikiem Centrum Materiałów Kwantowych i Nadprzewodnictwa Wydziału Fizyki Uniwersytetu Sungkyunkwan, bez wątpienia jednej z najlepszych uczelni na świecie (zajmującej 97 pozycję w rankingu QS World University Rankings). Jest współautorem imponującej liczby artykułów opublikowanych w najważniejszych czasopismach naukowych, takich jak Nature, Nature Physics czy Nature Communications.
Profesor Tuson Park jest absolwentem Uniwersytetu Sungkyunkwan, na którym zdobył zarówno tytuł licencjata jak i magistra fizyki. Po ukończeniu studiów rozpoczął prace nad doktoratem na Uniwersytecie Illinois Urbana Champaign w USA. Uzyskanie stopnia doktora otworzyło mu drogę do dalszej kariery naukowej i zatrudnienia w słynnym amerykańskim ośrodku badawczym - Laboratorium Narodowym Los Alamos (LANL) – założonym na potrzeby realizacji Projektu Manhattan. Profesor Park rozpoczął pracę w LANL w 2003 r jako postdoc (Postdoctoral Research Associate), a dwa lata później otrzymał prestiżowe stypendium im. Roberta Oppenheimera (Robert Oppenheimer (JRO) Postdoctoral Fellowship) przyznawane przez LANL wybitym młodym naukowcom. W roku 2008 Profesor Park zakończył staż w Los Alamos i wrócił do swojej Alma Matter, Uniwersytetu Sungkyunkwan w Korei Południowej, by objąć tam stanowisko profesora fizyki i kierownika Centrum Materiałów Kwantowych i Nadprzewodnictwa.
Tematyka badawcza bliska sercu Profesora to nadprzewodnictwo, silnie skorelowane układy elektronowe, ciężkie fermiony, kwantowe przejścia fazowe i zjawiska krytyczne.
W ten czwartek, 13 stycznia, o godz. 16:00, Profesor Park przedstawi studentom i pracownikom Politechniki Gdańskiej dwugodzinny wykład dotyczący najnowszych odkryć w dziedzinie nadprzewodnictwa (Recent progress in superconductivity). Rzuci trochę światła na ostatnie dokonania z zakresu fizyki fazy skondensowanej, tj. makroskopowe zjawiska kwantowe i magnetyzm, a także techniki eksperymentalne pozwalające na zbadanie zjawiska transportu i określenie termodynamicznych własności fizycznych układów. Stan nadprzewodzący, ciężkie fermiony, spektroskopia rozpraszania kwazicząstek jako metoda badania nadprzewodnictwa, nadprzewodnictwo a kwantowy punkt krytyczny, to tylko niektóre z tematów czwartkowego wykładu.
Zapraszamy! Zajęcia poprowadzone zostaną online za pośrednictwem MS Teams i będą otwarte dla wszystkich studentów oraz pracowników Uczelni.
Szczegóły spotkania:
data: Czwartek, 13 stycznia, 2022
godzina: 16:00 - 18:00
link do spotkania: MS Teams
Aby uniknąć poczekalni należy dołączyć do spotkania za pośrednictwem aplikacji MS Teams (studenckiego bądź pracowniczego konta @o365.pg.edu.pl). Osoby dołączające do spotkania przez przeglądarkę będą proszone o weryfikację tożsamości.
Wykłady Profesora Parka zostaną sfinansowane ze środków programu POWER 3.5 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Gdańskiej
-
2024-11-22
INTERNATIONAL DAYS na PG
-
2024-11-21
Tegoroczny "Nabój fizyczny" za nami