Taneczna improwizacja oznaką zdrowego rytmu serca | FTiMS - Politechnika Gdańska

Szukaj

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2021-12-15

Taneczna improwizacja oznaką zdrowego rytmu serca

Prof. dr hab. Grzegorz Graff
Fot.: Marcin Hoppe
O badaniach prowadzonych przez interdyscyplinarny zespół naukowców ze Związku Uczelni Fahrenheita, w skład którego wchodzą Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański oraz Gdański Uniwersytet Medyczny, na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia opowiada prof. dr hab. Grzegorz Graff, kierownik Zakładu Równań Różniczkowych i Zastosowań Matematyki.

Wczesna diagnostyka znacząco poprawia rokowania i ułatwia proces leczenia, wiemy o tym wszyscy. Aby była możliwa, niezwykle ważny jest ciągły rozwój technik diagnostycznych. Okazuje się, że w rozpoznawaniu chorób serca pomocna może być entropia.  Wielkość ta, określana mianem miary nieuporządkowania, wywodzi się z  termodynamiki i teorii informacji i opisuje stopień złożoności układu. Entropia – zdaniem naukowców ze Związku Uczelni Fahrenheita – wykorzystywana już w procesie diagnozowania wielu stanów patologicznych, skutecznie może przysłużyć się kardiologom w diagnostyce i opisie rytmu serca. By zdrowe serce mogło tańczyć.

Kluczem do sukcesu, także w badaniach dotyczących serca, zdaniem prof. Graffa i jego współpracowników z Uniwersytetu Gdańskiego oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, są prace prowadzone na pograniczu różnych dziedzin. Spojrzenie nowe, z innej niż medyczna perspektywy, może przynieść niezwykle ciekawe rozwiązania. Istotna jest jednak współpraca długofalowa, prowadzona w dużych, interdyscyplinarnych grupach badawczych, takich jak Związek Uczelni Fahrenheita.

290 wyświetleń