Seminarium Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej - 8 października | FTiMS - Politechnika Gdańska

Data dodania: 2021-10-06

Seminarium Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej - 8 października

Seminarium
8 października (piątek) o godz. 11.15 w sali 121 GG dr inż. Małgorzata Śmiałek-Telega Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, Instytut  Oceanotechniki i Okrętownictwa wygłosi wykład p.t."Zastosowanie metod fizyki atomowej i molekularnej do badania uszkodzeń radiacyjnych w układach o znaczeniu biologicznym"

Streszczenie:

Fizyka atomowa, molekularna i optyczna (ang. Atomic, Molecular and Optical Physics, AMOP) jest dojrzałą dziedziną zajmującą się badaniem wzbudzeń i jonizacji metodami spektroskopowymi atomów i molekuł we wszystkich stanach skupienia. Zrozumienie dynamiki procesów zderzeniowych w AMOP było podstawą rozwoju technologii m.in. mechaniki kwantowej. Wiedza ta jest również stosowana w innych, pokrewnych dziedzinach, jak nauki o procesach atmosferycznych, astrochemia, procesy spalania, czy ochrona środowiska. Podaje także podstawowe informacje niezbędne w procesach technologicznych, jak produkcja nadprzewodników, nanotechnologia, czy technologia plazmy. W ostatnich latach dziedzina AMOP zaczęła również wnosić wkład w obszar badań uszkodzeń radiacyjnych na poziomie molekularnym. Dało to zarówno możliwość poprawienia parametrów terapii nowotworowych, jak również rozwoju metod pomiaru i analizy uszkodzeń powstałych pod wpływem promieniowania. Chciałabym pokrótce opowiedzieć o początkach tych badań oraz o moim wkładzie w ten obszar badawczy.