Międzynarodowa konferencja naukowa CompAS 2022 | FTiMS - Politechnika Gdańska

Międzynarodowa konferencja naukowa CompAS 2022

1 - 3 Październik 2022

W dniach 1-3 października 2022 r. na Wydziale FTiMS odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa CompAS 2022. Patronem konferencji jest międzynarodowa grupa badawcza CompAS (Computational Atomic Structure, https://compas.github.io), od ponad 20 lat rozwijająca metody teoretyczne oraz oprogramowanie komputerowe służące do relatywistycznych obliczeń struktur atomowych.

Członkami-założycielami grupy są wybitni profesorowie: Charlotte Froese Fischer (Vanderbilt University oraz NIST, Gaithersburg, USA),  Ian Grant (Oxford, UK), Alan Hibbert (Queens University, Irlandia Północna). W 2018 r. w skład grupy (a następnie jej zarządu) przyjętych zostało dwóch pracowników WFTiMS PG, prof. dr hab. Józef E. Sienkiewicz oraz dr inż. Paweł Syty. Grupa co roku organizuje konferencję naukową dla swoich członków i gości, podczas której przedstawiane i omawiane są najnowsze osiągnięcia naukowe fizyki atomowej, plany naukowe na kolejny rok oraz prowadzone są warsztaty prezentujące nowe moduły obliczeniowe. W latach poprzednich konferencje te odbywały się na Uniwersytetach w Lund, Malmö oraz Brukseli.

Podczas konferencji będą omawiane najnowsze osiągniecia obliczeniowe w fizyce atomowej, dotyczące m.in.:

• wielkoskalowych obliczeń spektroskopowych dla zastosowań w astrofizyce i syntezie jądrowej,
  • badań struktury nadsubtelnej, przesunięć izotopowych, prawdopodobieństw przejść i innych własności atomów, w tym ciężkich i superciężkich oraz jonów ujemnych,
  • procesów ciągłych, w tym rozpraszania niesprężystego elektronów na atomach.

Numeryczne obliczenia, prowadzone najnowocześniejszymi metodami teoretycznymi (m.in. rozwijaną przez polskich członków grupy wielokonfiguracyjną metodą oddziaływania konfiguracji) stanowią jedno z głównych źródeł danych dla astrofizyki (w tym procesów zderzeń gwiazd neutronowych). Podaż tych danych jest wciąż mniejsza od zapotrzebowania, zwłaszcza w zakresie ciężkich atomów i jonów. Interpretacja widm wymaga znajomości nie tylko prawdopodobieństw przejść, zderzeniowych przekrojów czynnych, ale także struktur nadsubtelnych i przesunięć izotopowych, które mogą powodować asymetrie i rozszczepienia przejść. Działania w ramach proponowanej konferencji są bezpośrednią odpowiedzią na to zapotrzebowanie.

Właściwości atomowe pierwiastków (a w szczególności ciężkich) są ważne w wielu dziedzinach fizyki, astrofizyki, fizyki jądrowej, chemii (kontrolowana dynamika chemiczna), technologii (manipulacje pojedynczymi atomami, technologie kwantowe), nanotechnologii, metrologii (zegary atomowe, GPS, grawimetria), na poziomie atomowym biologii molekularnej, medycynie i innych. Z kolei zderzeniowe przekroje czynne są ważne dla astrofizyków jako dane atomowe do modelowania mechanizmu wybuchu supernowej i śledzenia pierwiastków powstających w wyniku łączenia się gwiazd neutronowych. Badania, których wyniki będą omawiane oraz planowane podczas konferencji, dostarczają danych dla wyżej wymienionych zastosowań.

Konferencja odbędzie się w obiekcie Eureka w Sopocie oraz w budynku Hydromechaniki w kampusie PG i będzie pierwszą konferencją grupy CompAS w Europie Środkowo-Wschodniej.

Konferencja uzyskała pozytywną rekomendację do dofinansowania w ramach ministerialnego programu Doskonała Nauka.

Adres wydarzenia