Podziękowania, życzenia i informacje Prezesa PTF | FTiMS - Politechnika Gdańska

Data dodania: 2022-01-05

Podziękowania, życzenia i informacje Prezesa PTF

Drogie Koleżanki i Koledzy, W imieniu Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Fizycznego jest mi niezwykle miło przekazać Wam i Waszym Rodzinom serdeczne życzenia zdrowia i pomyślności w Nowym Roku 2022.

Rok 2021 był kolejnym rokiem, w którym, pomimo szalejącego wirusa Covid-19, Towarzystwo prowadziło bardzo aktywną działalność statutową.
19-23 września 2021 r. odbył się w Bydgoszczy 47. Zjazd Fizyków Polskich zorganizowany z dużym rozmachem przez Bydgoski Oddział PTF. Ze względu na panująca pandemię koronawirusa, Zjazd został zorganizowany w formie hybrydowej. Na ręce Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Zjazdu, Adama Gadomskiego, składam gorące podziękowania dla środowiska bydgoskich fizyków za znakomite wywiązanie się z tego bardzo trudnego zadania. Wśród wielu znakomitych wykładów przedstawionych na Zjeździe na szczególne podkreślenie zasługują wykłady Laureatów Medalu Mariana Smoluchowskiego w 2021 r. - Iwo Białynickiego-Birulę oraz Nagrody Nobla z Fizyki w 2004 r. - Franka Wilczka. W ceremonii otwarcia Zjazdu wziął udział Prezydent Europejskiego Towarzystwa Fizycznego – Luc Berge. Szczegółowe informacje o Zjeździe dostępne są na stronie: http://47zfp.utp.edu.pl/
W mijającym roku przyznano tradycyjnie komplet nagród Polskiego Towarzystwa Fizycznego:
Należy podkreślić, że tym razem Nagroda za Pracę Doktorską po raz pierwszy jest powiązana z imieniem Zygmunta Florentego Wróblewskiego. Od Nowego Roku pojawi się też nowa nagroda PTF „Za najlepszą pracę magisterską z optyki lub fotoniki”. Będzie ona przyzn awana przez Kapitułę Nagrody powołaną przez Sekcję Optyki PTF. Pieniądze na nagrodę w wysokości 63 tys. zł przekazała w formie darowizny Fundacja Optica Nova. Nagroda w wysokości 150% minimalnego wynagrodzenia za pracę będzie przyznawana corocznie, aż do wyczerpania zgromadzonych na jej cel środków finansowych.
Jak pamiętacie Państwo, rok 2020 był rokiem szczególnie doniosłym w historii PTF. Na wniosek PTF, w celu uczczenia stulecia założenia naszego Towarzystwa, Senat Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2020 Rokiem Fizyki. Pandemia Covid-19 wpłynęła jednak w istotny sposób na obchody Roku Fizyki. 46. Nadzwyczajny Zjazd Fizyków Polskich został przesunięty z 24-26 kwietnia 2020 r. na 16-18 października 2020 r. Przesunięto także uroczystości w Senacie RP. Wystawa prezentująca osiągnięcia wybitnych polskich fizyków, zatytułowana: „Polscy Fizycy dla Nauki Światowej” została otwa rta przez Marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego oraz Prezesa PTF dopiero 28 października 2020 r. Otwarcie wystawy transmitowane było na kanale telewizji senackiej.
Na rok 2021 został przesunięty rejs "100 lat Polskiego Towarzystwa Fizycznego". Rejs odbył się na żaglowcu Pogoria w dniach 2-11 sierpnia 2021. Szczegółowe sprawozdanie z tego ekscytującego rejsu znajdziecie Państwo w 4 numerze tegorocznych Postępów Fizyki, do lektury których serdecznie Państwa zapraszam:
W tym roku odbyły się wybory w Polskim Towarzystwie Fizycznym. Prezesem PTF na kadencję 2022-2025 została wybrana kol. Teresa Rząca-Urban. Wybrano także Sekretarza Generalnego PTF, kol. Bogdana Kowalskiego, Skarbnika PTF, kol. Jana Grabskiego, Zarząd Gł&oac ute;wny, Sąd Koleżeński oraz Główną Komisję Rewizyjną. W imieniu ustępującego ZG PTF składam nowo wybranym władzom PTF serdeczne gratulacje oraz życzenia owocnej pracy dla dobra całego środowiska fizyków polskich.
Wielka aktywność członków PTF w przestrzeni naukowej i edukacyjnej przyniosła w tym roku wiele wartościowych rezultatów. PTF był inicjatorem listu skierowanego przez PTF i Komitet Fizyki PAN do Ministra Szkolnictwa Wyższego i Nauki ws. zwiększenia liczby punktów „ministerialnych” za publikacje w czasopismach fizycznych, w tym w czasopismach wydawanych w Polsce. W rezultacie, punktacja Physical Review E została podniesiona ze 100 do 140 pkt, a punktacja za publikację w Acta Physica Polonica A i B została zwiększona z 40 na 70.
Także List Otwarty Zebrania Delegatów PTF do Ministra Edukacji i Nauki w sprawie dramatycznej sytuacji związanej z nauczaniem fizyk i w szkołach, nie pozostał bez echa. Reprezentacja PTF została zaproszona na spotkanie z Ministrem w celu omówienia przedstawionych postulatów.
Jak zwykle pod koniec roku chciałbym przypomnieć Państwu o konieczności uregulowania składek członkowskich. Działalność PTF jest możliwa dzięki Waszemu wsparciu finansowemu. Dziękuję Członkom PTF, którzy już opłacili składkę członkowską za rok 2021, a Tych którzy o tym zapomnieli proszę o odwiedzenie strony
https://www.ptf.net.pl/pl/oplata-skladki-czlonkowskiej/  i szybkie uregulowanie zaległości.

Z serdecznymi pozdrowieniami,
Leszek Sirko